Od szkoły do szkoły, wśród łąk, lasów i pól
Lokalizacja
Nasze propozycje wycieczek na weekend - to głównie wycieczki piesze. Dziś chcemy Wam zaproponować wyprawę rowerową ścieżką przyrodniczą "Od szkoły do szkoły". Ścieżka powstała w 2009 roku i była wspólnym projektem Publicznego Gimnazjum w Radziechowicach (obecnie PSP w Radziechowicach) i Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlnie, który nagrodzono w ogólnopolskim konkursie Fundacji Nasza Ziemia „Henkel – zielone granty” w 2009 r.
Trasa została oznakowana i wyposażona w 13 tablic edukacyjnych, które rozmieszczono w najciekawszych miejscach przebiegu ścieżki. Jej długość wynosi około 18 km (bez dojazdu i powrotu).
Początek trasy i tablica 1. przystanku przed PSP w Radziechowicach.
Wycieczkę zaczynamy przy szkole w Radziechowicach, tu znajduje się również 1. przystanek ścieżki. Po 200 m dojeżdżamy do skrzyżowania, my skręcamy w prawo, w ulicę Sportową.
Jedziemy nieco ponad 600 m i dojeżdżamy do kolejnego przystanku z tablicą opisującą znajdującą się tu hydrobotaniczną oczyszczalnię ścieków.
Kierujemy się dalej szeroką drogą gruntową, wjeżdżamy w las.
Szeroka leśna droga prowadząca od Radziechowic.
Po 1,3 km znajdujemy się nad kanałem, przy którym stoi tablica opisująca występujące w pobliżu ciekawostki przyrodnicze. Warto wejść do lasu. Po kilkudziesięciu metrach widać zarośnięte roślinnością doły potorfowe. Masowo występuje tu czermień błotna, wełnianka, kanał porasta okrężnica bagienna.
Kwitnąca na torfowisku wczesną wiosną wełnianka.
Pod koniec maja w zarośniętych rowach pojawiają się łany kwitnącej okrężnicy bagiennej.
Ruszamy dalej. Po 200 m pojawiają się łąki, po kolejnych 200 m wjeżdżamy znów do lasu. Tu stoi tablica opisująca łąkowe zbiorowiska roślinne.
Kwitnący rdest wężownik, ozdoba łąk.
Czerwcowe łąki po deszczu.
Jedziemy przez las, mijamy tablicę z przystankiem nr 5 opisującym roślinność, dojeżdżamy do mostku nad kanałem. Jest to strumień, który wypływa ze zbiornika w Wymysłówku i wpada do Warty w Jankowicach.
Ścieżka dalej kieruje nas lasem, po 800 m dojeżdżamy do rozwidlenia dróg i kolejnego przystanku (nr 6). Możemy tu zrobić sobie przerwę i zapoznać się z informacjami o warstwowej budowie lasu. Skręcamy w prawo, jedziemy 250 m, droga skręca w lewo (uwaga, może być błoto), kolejne około 250 m i skręcamy w prawo w młody las, by po około 200 m wyjechać na skraj pól.
Tu musimy być przygotowani na odcinki piaszczyste, być może w niektórych miejscach trzeba będzie zejść z roweru. Droga prowadzi brzegiem lasu nieco ponad 800 m, po czym wjeżdżamy znów w las, jedziemy 140 m, ścieżka wyprowadza nas na skraj pola. Mijamy po lewej ambonę myśliwską, droga rozwidla się, my kierujemy się w prawo. Po 250 m skręcamy w lewo i drogą wzdłuż pola, skrajem lasu, po 500 m dojeżdżamy do miejscowości Łęg. Skręcamy w prawo w drogę asfaltową. Musimy uważać, gdyż szczególnie w sezonie letnim panuje tu duży ruch. Gdybyśmy chcieli uzupełnić zapasy prowiantu i chwilę odpocząć, kilkadziesiąt metrów w lewo od wjazdu na szosę znajduje się sklep.
Kierujemy się dalej w stronę Jankowic, po 500 dojeżdżamy do kamienia z napisem Kijów. Tu mamy dwie możliwości. Pierwsza - to jazda dalej drogą asfaltową przez las, aż do Jankowic. Tak prowadzi wyznakowana ścieżka. Druga propozycja - to wjazd przy wspomnianym kamieniu na drogę gruntową i jazda lasem przez Kijów. Pierwsza opcja jest łatwiejsza, druga trudniejsza, ale bardziej malownicza.
Zakładamy, że wybraliście trasę ciekawszą. Wjeżdżamy więc w las, kilometr dalej droga rozwidla się, my skręcamy w lewo, jedziemy przez Kijów, później znów przez las. Nieco ponad 1 km od rozwidlenia widzimy mostek na strumieniu i rzekę Wartę. Piękne zakole rzeki z wysokim piaszczystym brzegiem jest doskonałym miejscem na kolejny odpoczynek.
Bobrza tama na strumieniu wpadającym do Warty w Jankowicach.
Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się tablica omawiająca faunę i florę występującą w Warcie. Skręcamy w prawo przy drewnianym płocie, po kilkuset metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej w Jankowicach. Skręcamy w lewo. Jedziemy ponad kilometr, by znów skręcić w lewo w drogę leśną. Droga po 100 m skręca ostro w prawo, lekki podjazd, kolejne 300 m i jesteśmy już przy kolejnym przystanku nad starorzeczem (tablica nr 8). To miejsce opisane jest jako jedna z propozycji wycieczek „Wyprawa do krainy bobrów”. Zachęcamy do lektury i odwiedzenia tego pięknego miejsca.
Dalej, aż do zbiornika w Zakrzówku Szlacheckim, kierujemy się drogą po wale przeciwpowodziowym. Po lewej stronie towarzyszy nam rzeka Warta. Kilometr dalej zjeżdżamy z wału i jesteśmy nad zalewem.
Droga nad Wartą prowadząca wałem.
Plaża zbiornika w Zakrzówku Szlacheckim.
Tutaj możemy odpocząć na znajdujących się wzdłuż plaży ławkach.
Kierujemy się w stronę widocznego mostku nad strumieniem wpadającym do zbiornika. Jesteśmy przy tablicy nr 9 ścieżki przyrodniczej. Wprowadzamy rowery na drogę asfaltową. Tu możemy odbić od wyznaczonej trasy i - skręcając w lewo - dojechać do mostu na Warcie koło przepompowni.
Most i przepompownia na rzece Warcie w Zakrzówku Szlacheckim.
Jeśli nie, skręcamy w prawo, dojeżdżamy do skrzyżowania i jedziemy dalej prosto (widoczne oznakowanie ścieżki).
Dojazd do skrzyżowania przy wyjeździe z drogi znad zalewu.
Po przejechaniu 600 m od skrzyżowania po lewej stronie widzimy tablicę przystanku nr 10. Droga prowadzi wśród pól i łąk i doprowadza nas do kolejnego przystanku z tablicą nr 11.
Przystanek nr 11 Torfowiska w Jedlnie.
Jedziemy dalej, po 600 m dojeżdżamy do drogi krajowej 42, skręcamy w prawo, zachowując szczególną ostrożność! Kolejne kilkaset metrów, na zakręcie zjeżdżamy z drogi głównej. Po lewej widzimy kościół w Jedlnie, a po prawej zadrzewienia parku podworskiego. Tu, przy szkole w Jedlnie, przystankiem nr 13 kończy się rowerowa ścieżka przyrodnicza.
Warto jednak przy dużym budynku gospodarczym wjechać do starego parku, który jest obiektem zabytkowym.
Droga do parku podworskiego w Jedlnie (od strony szkoły).
Znajduje się tu przystanek 12 i tablica, na której możemy zobaczyć, jak wyglądały kiedyś park i zabudowania dworskie. Ciekawostką przyrodniczą są rosnące tu cisy, których wiek szacowany jest na ponad 600 lat.
Z Radziechowic przejechaliśmy około 18 km. Mamy różne warianty powrotu. Jeśli przyjechaliśmy z Radomska, możemy:
- wrócić tą samą trasą,
- jeśli niestraszny nam ruch drogowy, wracamy drogą krajową 42 do samego Radomska,
- wracamy przez Jankowice do Łęgu i przez przejazd na DK1 i Szczepocice dojeżdżamy do Radomska.
Ścieżka prowadzi głównie drogami gruntowymi, duktami leśnymi, są więc miejsca, w których czasem przejazd będzie utrudniony (piach, błoto). Na trasie znajdują się też punkty trudne orientacyjnie. Szczególnie - na odcinku od Radziechowic do Łęgu. Zachęcamy więc do skorzystania z mapy z przebiegiem ścieżki, na której zaznaczone są przystanki i punkty, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na przebieg trasy. Istnieje również możliwość pobrania zapisu ścieżki do wykorzystania w urządzeniach gps.
Pamiętajmy również o zachowaniu szczególnej ostrożności i stosowaniu się do zasad ruchu drogowego przy poruszaniu się po drogach publicznych, na których, szczególnie w sezonie letnim, panuje duży ruch.
Mamy nadzieję, że spodoba się Wam zaprezentowana przez nas propozycja wycieczki.
opracował: Marcin Borowiecki
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt