Zgodnie z art. 3. Ustawa z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać, w drodze uchwały organu stanowiącego danej jednostki, własne herby, flagi, emblematy oraz insygnia i inne symbole. Wzory symboli, o których mowa ustanawiane są w zgodzie z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną. Wymagają zaopiniowania przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
Ustawa o samorządzie powiatowym w art. 12 pkt 10 określa, że do wyłącznej właściwości rady powiatu należy m.in. podejmowanie uchwał w sprawach herbu powiatu i flagi powiatu.
W związku z faktem, iż dotychczas używany herb Powiatu Radomszczańskiego spotkał się z negatywną opinią Komisji Heraldycznej działającej przy Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zaszła konieczność zaprojektowania nowych symboli powiatu: herbu Powiatu Radomszczańskiego, flagi Powiatu Radomszczańskiego, flagi stolikowej, banneru, trzech pieczęci (Powiatowej, Starosty, Rady Powiatu Radomszczańskiego), sztandaru Powiatu Radomszczańskiego, dwóch łańcuchów władzy: Starosty, Przewodniczącego Rady. Prace przy stworzeniu tych symboli trwały kilka lat, autorami ostatecznego projektu herbu są uznani twórcy wielu polskich symboli heraldycznych: Robert Fidura oraz Kamil Wójcikowski.
Projekt herbu powstał w oparciu o szczegółowe analizy historyczne, w tym analizy tradycji heraldycznych powiatu oraz liczne wytyczne członków Komisji Heraldycznej przy MSWiA.
Herb nawiązuje do herbu dawnego (przedrozbiorowego) województwa sieradzkiego, na terenie którego leży powiat radomszczański, oraz do przedrozbiorowej symboliki Radomska. Na sugestię Komisji Heraldycznej przyjęto konkretne rozwiązanie graficzne wzajemnego układu tych dwóch symboli. Wzorem jest godło, znane m.in. z pieczęci Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej woj. sieradzkiego, gdzie godło wojewódzkie nosi na piersi owalną tarczkę z herbem państwowym. W herbie powiatu na owalnej tarczce umieszczono godło z ostatniej przedrozbiorowej pieczęci Radomska przedstawiające inicjał "R". Litera pozbawiona jest korony, ponieważ na tej pieczęci, korona stanowiła element zewnętrzny herbu, a nie jego godło. Brak korony odczytywać można jako uszczerbienie symbolu miejskiego. Zarys litery starano się możliwie jak najwierniej odwzorować z odcisków pieczętnych.
Nie są, niestety, znane barwy historycznego (przedrozbiorowego) herbu Radomska, dlatego zaproponowano dla niego barwy najczęściej używane przez miasta królewskie, czerwone pole tarczy oraz złotą literę. Tarczkę otoczono cienką złotą obwódką, aby nie zlewała się ona z czerwonym ciałem lwa. W konsultacji z Komisją Heraldyczną pole herbu oraz barwy godła województwa sieradzkiego pozostawiono im właściwe, w formie jaka ukształtowała się dla herbu województwa w I Rzeczpospolitej (,,Tarcza dzielona w słup, z prawej złota, z lewej czerwona, a na tym połulew czerwony i połuorzeł czarny z orężem złotym, z głowami przykrytymi wspólną koroną złotą. Linie piór na skrzydłach połuorła zaznaczono barwą złotą).
27 lutego 2024 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie zaopiniował ww. projekty. Na podstawie art. 12. ust. 10 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym podejmowanie uchwał w sprawach herbu powiatu i flagi powiatu należy do wyłącznej właściwości Rady Powiatu.