Wycieczka na Górę Kamieńską
Lokalizacja
Wśród falistych pagórków poprzecinanych dolinami, wśród lasów, pól i łąk wyrasta góra. Wznosi się prawie 200 m nad otaczającym terenem, widoczna z odległości kilkudziesięciu kilometrów. To Góra Kamieńska, najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce. Jej wysokość to 386 m n.p.m. Jest ona sztucznie usypanym wzniesieniem wskutek działalności Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Jej usypywanie trwało w latach 1977-1993, a surowiec to nadkład zbierany znad pokładów węgla brunatnego.
Każdy, kto górę już odwiedził, korzystał najczęściej z wjazdu znajdującego się od strony zachodniej, lub zaczynał od Ośrodka Sportu i Rekreacji „Góra Kamieńsk”.
My przedstawiamy Państwu propozycję zdobycia Góry Kamieńskiej w nietypowy, bardziej „górski” sposób.
Wyprawę zaczynamy około 300 m. za ostatnimi zabudowaniami wsi Pytowice. Po prawej stronie jadąc w kierunku Czyżowa znajduje się wlot drogi „pożarowej”, w którą skręcamy. Tu rozpoczyna się nasza wędrówka.
Idąc około 700 m dochodzimy do niewielkiego zbiornika wodnego, będącego częścią systemu odwadniającego teren góry.
Podążamy dalej, po 800 m niezbyt stromego podejścia dochodzimy do miejsca z charakterystyczną amboną, tutaj skręcamy w lewo. Czeka nas krótkie, lecz dość strome podejście, po którym na niewielkiej polance można odpocząć.
Jedno z dwóch stromych podejść na szlaku.
Kierujemy się dalej główną drogą prowadzącą lasem, trawersując górę . Po przejściu nieco ponad 2 km dochodzimy do placu, przy którym znajduje się krzyż i 2 tablice pamiątkowe. Jedna z nich poświęcona jest zasługom prof. Wojciecha Krzaklewskiego, który opracował koncepcję rekultywacji Góry Kamieńskiej.
Przed nami ostatni 1,5 km odcinek wyprawy. Idziemy po wierzchowinie Góry Kamieńskiej, mijając co jakiś czas niewielkie krzyże, będące stacjami istniejącej tu drogi krzyżowej.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu związanym z Górą Kamieńską są wiatraki tworzące Elektrownię Wiatrową Kamieńsk. Jest ich 15 o łącznej mocy 31,2 MW, rozpoczęły swą działalność w 2007 r. Towarzyszą nam przez cały końcowy odcinek wyprawy.
Dochodzimy do górnej stacji wyciągu krzesełkowego OSiR „Góra Kamieńsk”. Tu mamy dwie możliwości, jeśli działa wyciąg możemy nim zjechać , a druga, to zejście do ośrodka, przy którym kończymy swoją wyprawę.
Przedstawiona trasa wycieczki nie jest regularnym szlakiem pieszym i nie jest oznakowana w terenie, można poruszać się nią pieszo. Wędrując pamiętajmy zawsze o bezpieczeństwie własnym jak i innych turystów!
opracował: Marcin Borowiecki
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt