Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Majowa Góra
Lokalizacja
Malowniczy zespół przyrodniczo-krajobrazowy Majowa Góra - to porośnięte lasem wzgórze o wysokości 235 m n.p.m., przecięte wąwozem będącym pozostałością po działającym tu niegdyś kamieniołomie. Zespół ma powierzchnię 3,9 ha. Wzgórze Majowej zbudowane jest z piaskowców albskich oraz skał wapiennych. Podczas kilkakrotnych badań geologicznych w utworach skalnych na Majowej Górze odnaleziono kilka skamieniałych gatunków amonitów. Cały teren porośnięty jest lasem mieszanym — rośnie tu brzoza, dąb, jarzębina, ze zdecydowaną przewagą sosny. Dużo też jest roślinności krzaczastej, wśród której dominuje śliwa tarnina, żarnowiec miotlasty.
Rosną tu zbiorowiska murawowe z rzadkimi gatunkami roślin: sasanka wiosenna, koniczyna długokłosowa, dzwonek syberyjski, dziewięćsił pospolity. Całą swą roślinną krasę wzgórze ukazuje w maju, kiedy to pokrywa je dywan różnorakich kwiatów. Spotkać tu można dzięcioły, trznadle, drozdy, na polach i łąkach występują bażanty, zające, a w zagajnikach okalających górę wpaść można na stadko saren.
Wedle podań, na Majowej Górze, zwanej też Marzanną, miało mieścić się słowiańskie, pogańskie cmentarzysko. Pochowany miał być na nim jeden z ostatnich obrońców wiary swych przodków - legendarny Przedbor, od którego imienia osada Przedbórz wzięła swą nazwę. Zginął on w walce z krzewicielami nowej, chrześcijańskiej wiary.
Majowa Góra posiada też bogatą historię, która wiąże się z istnieniem na jej terenie kamieniołomu. Jego początki sięgają roku 1817, a surowiec, który szczególnie przyczynił się do odbudowy Warszawy, wydobywano tu jeszcze w latach 60. XX wieku. W czasach II wojny światowej wzgórze zostało włączone do systemu umocnień, jakie hitlerowcy nazwali „Stellung A 2 Merkur”. Linia ta miała za zadanie zatrzymać wojska Armii Czerwonej idące na zachód. Umocnienia roli swej nie spełniły. Pozostały po nich pamiątki w postaci wykonanych z żelbetu bunkrów typu Ringstand 58c, popularnie zwanych schronami „Tobruk”.
W sierpniu 1944 roku na terenie Majowej Góry został rozstrzelany przez niemieckich żandarmów Tomasz Smok, gajowy w miejscowości Taras, członek Armii Krajowej. W miejscu jego kaźni, w głębi wąwozu, znajduje się pamiątkowa tablicę.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt