Zapraszamy na wędrówkę po stepach
Lokalizacja
Miłośników natury zapraszamy do wędrówek stepowym rezerwatem przyrody Murawy Dobromierskie.
Murawy Dobromierskie to rezerwat, który został utworzony w 1989 r. na wapiennym wzgórzu jurajskim pomiędzy miejscowościami Rączki i Dobromierz. Zajmuje on powierzchnię 36,3 ha z urozmaiconą rzeźbą terenu florą i jego fauną. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na całą okolicę.
Jadąc z miejscowości Radomsko drogą DK42, przejeżdżamy przez miejscowość Przedbórz, a następnie, jedziemy DW742 w kierunku miejscowości Dobromierz. Następnie w miejscowości Dobromierz kierujemy się drogą 3913E na Góry Mokre. Po przejechaniu około 1,5 km od skrzyżowania dróg zatrzymujemy się w charakterystycznym punkcie wejścia na zielony szlak.
Oznaczony jest on drewnianym słupkiem ze strzałką kierunkową oznaczającą, że znajdujemy się na zielonym szlaku „PO PRZEDBORSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM”.
Długość całkowita szlaku wynosi 23 km i przebiega przez Rączki (PKS) - Kowale - Góra Krzemycza - Józefów - Góra Fajna Ryba (347 m n.p.m.) - Suche Góry - Majdan - Góry Mokre - rezerwat "Piskorzeniec"- Borowa - Dawidów - Wojciechów (PKS). Warto zaznaczyć, że znajdujemy się na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego w gminie Kluczewsko, w powiecie włoszczowskim, w województwie świętokrzyskim.
Idąc szlakiem czujemy zapach kwiatów, przedzieramy się przez tunele rosnących tam krzewów ukwieconych w okresie maja, a zapalającymi się czerwoną barwą liści w okresie jesieni. Po drodze tuż przed polaną z tablicą informująca, iż znajdujemy się na terenie Rezerwatu Murawy Dobromierskie, mijamy mrowisko mrówek rudnicy.
Przed nami rozpościera się widok na polanę z bujną kwitnąca letnią roślinnością. Przy samym szczycie w dość ciekawej lokalizacji możemy z kolei zobaczyć mrowisko mrówek hurtnicy pospolitej.
Na murawach możemy się doszukać głębszych lub płytszych wąwozów i jam. W różnych okresach roku możemy napotkać rośliny chronione m.in.: goryczkę orzęsioną, zawilca wielkokwiatowego, wisienkę karłowatą, pluskwice europejską, orlika pospolitego, naparstnicę zwyczajną, kruszczyka szerokolistnego.
Spotykać możemy tam też różnorodne owady między innymi pazia królowej i pazia żeglarza, belinka kapustnika, listkowca cytrynka lub kilka gatunków rusałek.Wczesnym rankiem można się tam natknąć na wędrujące dziki lub sarny a w gorącym letnim słońcu na kamieniach, wygrzewają się jaszczurki zwinki.
Następnie idziemy w górę dalej zielnym szlakiem i po minięciu po lewej stronie drewnianej kapliczki widzimy panoramę Rezerwatu przyrody Bukowa Góra.
Jest to rezerwat leśny, utworzony w 1959 r., znajdujący się na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowym. Zajmuje on powierzchnię 34,86 ha i położony jest na zboczach góry Buczyna (334 m n.p.m.) na najwyższym wzniesieniu powiatu włoszczowskiego w Paśmie Przedborsko-Małogoskim. Poruszamy się zielonym szlakiem wiodącym u podstawy góry. Szlak został przygotowany w taki sposób, aby pokazał walory tego miejsca. Idziemy w tunelu drzew, widzimy zwalone drzewa obrośnięte hubami.
W konarach drzew słychać stukające dzięcioły oraz inne odgłosy zamieszkującego ten rezerwat ptactwa. W runie leśnym możemy spotkać ciekawą występującą tu roślinność.
Warto przejść całym szlakiem aż do prześwitu lasu, a następnie wrócić tą samą drogą. Ta perspektywa pozwoli lepiej poznać dwa rezerwaty oraz pokaże ich ciekawe walory turystyczne.
Rezerwat jest dostępny cały rok. Czas wędrówki z przystankami to około 3 godziny. Polecamy to miejsce dla całych rodzin. Warto zabrać ze sobą koc piknikowy, aby odpocząć w trakcie eskapady Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Pamiętajmy, że jest to teren wzniesień, warto więc zadbać o odpowiednie obuwie i ubiór. Nie zapominajmy o płynach i prowiancie. Ważnym tez jest zabrać w ramach profilaktyki środek przeciwko kleszczom i komarom.
opracował: Marcin Kwarta
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt