14 lutego 1942 roku rozkazem generała Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, Związek Walki Zbrojnej działający na terenie okupowanej przez hitlerowskiego najeźdźcę Rzeczpospolitej został przekształcony w Armię Krajową.
Armia Krajowa była prawdziwym fenomenem podczas II wojny światowej. Stanowiła największą, najlepiej zorganizowaną i najsilniejszą armię podziemną w całej okupowanej Europie. Swą siłę, sprawność i waleczność AK udowodniła szczególnie podczas akcji „Burza” i w powstaniu warszawskim. Pomimo tego, że strategiczny cel AK – przeprowadzenie powstania powszechnego w okupowanej Polsce – nie został zrealizowany, działania armii podziemnej: zbrojne, sabotażowe i dywersyjne - to dowód męstwie i woli oporu Polaków,
Z okazji 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej kwiaty pod pamiątkowymi tablicami i symbolem Polski Walczącej na murze kościoła pw. św Lamberta złożyli:
- Poseł na Sejm RP Anna Milczanowska (wraz z Michałem Koskim, Członkiem Zarządu Powiatu Radomszczańskiego oraz Bartłomiejem Biskupem, Radnym Rady Miejskiej w Radomsku);
- przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Radomszczańskiego: Starosta Beata Pokora, Wicestarosta Małgorzata Lewandowska i Przewodniczący Krzysztof Zygma;
- przedstawiciele władz miasta Radomska: Sekretarz Kamila Malinowska-Sztangreciak, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Małgorzata Krupska i Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Jadwiga Łysik.
(…) przekształcenie ZWZ w AK nie było tylko formalną zmianą nazwy. W tej decyzji odzwierciedlało się coś o wiele ważniejszego. Chodziło o podkreślenie znaczenia sił zbrojnych w kraju, które odtąd stawały się podziemnym Wojskiem Polskim. Armia Krajowa stanowiła integralną część Sił Zbrojnych RP – obok Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa formowanej w Związku Sowieckim. Miała scalić działające w kraju niepodległościowe organizacje wojskowe, reprezentujące różne siły polityczne. Większość z tych organizacji podporządkowała się dowództwu Armii Krajowej. W ten sposób AK zapisała się w historii jako wyraz jedności Polaków w walce o wolność Ojczyzny. Przede wszystkim jednak działalność AK stanowiła niepodważalny dowód, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Wyrażał to znak Polski Walczącej – symbol nadziei na odzyskanie wolności i wiary w ostateczne zwycięstwo.
- napisał w Przesłaniu z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową Prezydent RP Andrzej Duda.