Od 2001 roku 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To wyraz solidarności z osobami cierpiącymi na tę chorobę oraz okazja do upowszechniania wiedzy na jej temat.
Depresja to zaburzenie psychiczne, które dotyka wielu ludzi na całym świecie. W odróżnieniu od przejściowego pogorszenia kondycji psychofizycznej czy odczuwania smutku (który jest naturalną i potrzebną emocją), zaburzenia depresyjne charakteryzują się uporczywymi i intensywnymi objawami, które upośledzają funkcjonowanie człowieka, powodując ogromne cierpienie.
Według statystyk depresja dotyka ok 350 mln ludzi na całym świecie. W Polsce choruje na nią 1,5 mln ludzi. W wyniku pandemii i izolacji z nią związaną ta liczba mogła się podwoić.
Przygotowana przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi kampania informacyjna ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na fakt, że depresja to zaburzenie psychiczne, które może dotyczyć każdego - bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Niezbędne jest zwiększanie świadomości na temat dostępności do leczenia tej choroby, które w przypadku dorosłych realizowane jest w poradniach zdrowia psychicznego, szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych oraz centrach zdrowia psychicznego, a w przypadku dzieci i młodzieży w ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, poradniach zdrowia psychicznego oraz szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych.
Aby skorzystać ze świadczeń w tym zakresie nie jest potrzebne skierowanie. Informacje szczegółowe na temat placówek dostępne są na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL oraz pod numerem całodobowej bezpłatnej infolinii NFZ: 800 190 590 – Telefoniczna Informacja Pacjenta.