Wszelkie gesty solidarności i wsparcia udzielane narodowi ukraińskiemu są bardzo ważne, ale przyszedł czas na podejmowanie konkretnych działań. Zasadom organizacji pomocy uchodźcom oraz ofiarom ataku zbrojnego na Ukrainę poświęcona była konferencja prasowa zorganizowana w piątek 25 lutego w Starostwie Powiatowym w Radomsku.
W obliczu największego od II wojny światowej kryzysu bezpieczeństwa, regularnej, wojny, dramatu milionów mieszkańców Ukrainy, z którymi się solidaryzujemy, stoimy przed bardzo poważnymi wyzwaniami
– mówiła Starosta Powiatu Radomszczańskiego Beata Pokora.
Oprócz Starosty Beaty Pokory, która decyzją Wojewody Łódzkiego na terenie naszego powiatu koordynuje działania miast i gmin związane z udzielaniem pomocy ofiarom wojny na Ukrainie w konferencji uczestniczyli także: Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Zygma, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Edyta Sapis – Drozdek, pełnomocnik Starosty ds. Pomocy Ukrainie, Sekretarz Powiatu Tomasz Kornacki oraz Członkowie Zarządu Powiatu: Ewa Gajzler, Fabian Zagórowicz i Michał Koski.
Jak poinformowała Starosta Beata Pokora:
- W piątek, 25 lutego odbyło się posiedzenie wojewódzkiego sztabu Zarządzania Kryzysowego z udziałem Wojewody Łódzkiego i starostów z terenu województwa.
- W celu uniknięcia chaosu koordynatorem wszelkich działań na terenie powiatów jest starosta.
- Koordynacją przepływu uchodźców z Ukrainą zajmują się tzw. punkty recepcyjne na granicy z Ukrainą, w miejscowościach gdzie funkcjonują przejścia graniczne. Punkty te są już gotowe. Uchodźcy będą tam rejestrować swój przyjazd do Polski. Będzie możliwość wydania posiłków i skorzystania z odpoczynku.
- Z punktów recepcyjnych osoby te będą przetransportowane do innych województw, do miejsc wskazanych przez wojewodów. Działania naszego województwa skoordynowane są z działaniami województwa podkarpackiego.
- Administracja wojewody przygotowała już listy obiektów do zakwaterowania uchodźców.
- Rząd przewiduje wsparcie finansowe dla samorządów, opracowywane są w tym celu specjalne akty prawne.
- Tworzone są także akty prawne, dzięki którym ukraińskie dzieci będą mogły być przyjmowane do szkół.
Starosta Beata Pokora zwróciła także uwagę na fakt, że oprócz działań zbrojnych prowadzona jest także wojna informacyjna, której przykładem może być obecna sytuacja – kolejki na stacjach benzynowych, podczas gdy w bazach paliwowych są zapasy paliwa na trzy miesiące.
Zwracam się do mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego o zachowanie spokoju, rozwagi i nieuleganie fałszywym informacjom
– apelowała starosta Beata Pokora.
O działaniach związanych z pomocą ofiarom wojny na Ukrainie mówił pełnomocnik Starosty ds. Pomocy Ukrainie, Sekretarz Powiatu Tomasz Kornacki.
W Starostwie Powiatowym w Radomsku powstaje baza miejsc pobytu uchodźców z Ukrainy, szukających na terenie naszego powiatu schronienia przed wojną. Baza tworzona jest w oparciu o zgłoszenia osób, które dysponują wolnymi miejscami, nadającymi się do zakwaterowania i chcą do siebie zaprosić uchodźców.
Zorganizowana została także akcja ,,Powiat Radomszczański Solidarny z Ukrainą”, w ramach której Starostwo Powiatowe w Radomsku prowadzi zbiórkę koców, materacy, śpiworów, środków medycznych, opatrunkowych oraz środków czystości, a także najpotrzebniejszych produktów żywnościowych (o przedłużonym terminie przydatności). Dary można przynosić do Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku (ul. Szkolna 2) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 20.00, a w sobotę i niedzielę od 10.00 do 18.00. Prowadzona jest również zbiórka pieniędzy. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na rachunek Starostwa Powiatowego w Radomsku ul. Leszka Czarnego 22 97-500 Radomsko, konto nr 67 1560 0013 2013 3176 2000 0064 z dopiskiem ,,Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą”.
W zbiórki darów i akcje charytatywne na rzecz ofiar wojny na Ukrainie włączą się uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół prowadzonych przez Powiat Radomszczański.
Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku będzie wspierał uchodźców w poszukiwaniu miejsc pracy.
W najbliższą środę (2 marca) na nadzwyczajnej sesji zbierze się Rada Powiatu Radomszczańskiego, która planuje podjąć uchwałę wspierającą naród ukraiński w trudnych chwilach
– poinformował Krzysztof Zygma Przewodniczący Rady Powiatu.
W imieniu Poseł na Sejm RP Anny Milczanowskiej głos zabrała Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Edyta Sapis – Drozdek, która oprócz przekazania słów wsparcia dla narodu ukraińskiego poinformowała, że jednym z punktów pomocy dla Ukrainy na terenie naszego powiatu jest Biuro Poselskie Anny Milczanowskiej, mieszczące się w Radomsku na Placu 3 Maja 10 (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 15.).