Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów, a taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Dlatego istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych bezobjawowych jeszcze zmian i - o ile to możliwe - ich usunięcie.
Poddając się badaniu profilaktycznemu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%. A przecież rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce - każdego roku rozpoznaje się ponad 18 000 nowych przypadków.
Niestety wiele osób odkłada badania profilaktyczne „na później” lub w ogóle rezygnuje z ich wykonania. Nie czas na wstyd – badajmy się. W przychodniach SALVE można wykonać bezpłatną kolonoskopię w ramach projektu UE pt. „Programu badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrycia nowotworu jelita grubego”.
Celem programu jest zwiększenie uczestnictwa mieszkańców regionu łódzkiego w badaniach profilaktycznych w zakresie wczesnego wykrywania raka jelita grubego, w szczególności osób zamieszkujących, pracujących lub uczących się na obszarach województwa nieobjętych lub w bardzo niskim stopniu objętych profilaktyką w ramach Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego. Takie obszary noszą nazwę tzw. „białych plam”.
Bezpłatne badanie kolonoskopowe w ramach programu przeznaczone jest dla osób, które uczą się/pracują i zamieszkują powiaty: kutnowski, opoczyński, radomszczański, tj. obszary tzw. „białych plam”,
- w wieku 50 – 65l., osoby niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- w wieku 40–49l., osoby, które mają krewnego pierwszego stopnia ( mama, tata, brat, siostra), u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- w wieku 25–49l. osoby z rodziny z zespołem Lyncha (potwierdzenie rozpoznania z poradni genetycznej na podst. spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego),
- w wieku 25-49l. osoby z rodziny z zespołem FAP (potwierdzenie rozpoznania z poradni genetycznej - tylko pierwsze badanie w tej grupie osób).
Z programu badań nie mogą skorzystać osoby:
- z objawami klinicznymi sugerującymi istnienie raka jelita grubego,
- które wykonały kolonoskopię w ostatnich 10 latach (poza pacjentami z zespołem Lyncha).
Zapisy na badanie prowadzone są od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 - 15:00 pod nr telefonu: 533-905-604. Badania są wykonywane do 30.09.2022 roku.
W ramach badania pacjent ma prawo do bezpłatnego:
- podania preparatu oczyszczający jelito,
- badania kolonoskopowe,
- znieczulenia (sedacji).
Refundowane są również koszty dojazdu – szczegóły pod nr. tel. 533-905-604