Radomszczański rynek pracy okazał się dość odporny na wstrząs spowodowany przez pandemię. Z danym przedstawionych przez Powiatowy Urząd Pracy wynika, że po raz pierwszy stopa bezrobocia w powiecie jest nieco niższa, niż średnia krajowa.
Koronawirus dał się odczuć na naszym rynku pracy, ale go nie zdemolował – podkreślał Łukasz Więcek, dyrektor PUP w Radomsku, przedstawiając najnowsze dane powiatowym radnym.
Choć liczba bezrobotnych zarejestrowanych w radomszczańskim PUP wzrosła w minionym roku z 2332 (od końca 2019 r.) do 2549 (koniec 2020 r.), to statystycznie bezrobotni stanowili nieco ponad 6 proc. aktywnych zawodowo mieszkańców powiatu (średnia krajowa 6,2 proc).
Oto liczby osób bezrobotnych z podziałem na wszystkie gminy powiatu radomszczańskiego, wg. stanu na dzień 31. 12. 2019 r. oraz 31. 12. 2020 r.
Kierownictwo PUP w Radomsku deklaruje, że w 2021 roku wspomaganie zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, zwłaszcza tych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy będzie jednym z głównych zadań urzędu.
W pierwszej kolejności wsparcie będzie kierowane do osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, które zostały ujęte w art. 49 ust o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, czyli do:
- osób bezrobotnych do 30 roku życia,
- osób długotrwale bezrobotnych,
- osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia,
- osób bezrobotnych korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej,
- osób bezrobotnych posiadających, co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia,
- osób bezrobotnych niepełnosprawnych,
- osób poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu lub niewykonujących innej pracy zarobkowej opiekunów osób niepełnosprawnych, z wyłączeniem opiekunów osób niepełnosprawnych pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
Aby ułatwić tym osobom powrót na rynek pracy, PUP zamierza świadczyć kompleksowe wsparcie i realizować m.in. projekty finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Pracy.
Radomszczański pośredniak planuje w 2021 r. też m. in.
- aktywizację osób niepełnosprawnych bezrobotnych lub poszukujących pracy, niepozostających w zatrudnieniu, finansowaną ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- położyć większy nacisk na promocję tego rodzaju wsparcia, informowanie zarejestrowanych osób niepełnosprawnych o możliwościach wsparcia,
- rozszerzyć katalog form, z których korzystają osoby niepełnosprawne, organizować więcej staży, prace interwencyjne, szkolenia.
Jednym z zadań realizowanych przez urzędy pracy jest również poradnictwo zawodowe dla osób młodych. Ma ono wspierać tę grupę w przejściu z systemu edukacji na rynek pracy. Zadanie to jest realizowane między innymi poprzez: udzielenie pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu lub miejsca pracy oraz planowanie rozwoju kariery zawodowej, a także przygotowanie do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy, informowanie o zawodach i rynku pracy, możliwościach kształcenia i szkolenia.