Aż 12 punktów liczył porządek obrad Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Powiatu Radomszczańskiego, która odbyła się 28 kwietnia. Wśród tematów poruszanych przez radnych było m. in. zagrożenie spowodowane podpalaniem łąk i nieużytków i stan powiatowych dróg.
Podpalanie traw stało się w naszym powiecie częstym i niebezpiecznym procederem, w tym roku zanotowano już 144 przypadki podpaleń nieużytków i użytków rolnych, a wywołane pożary zagrażają bezpieczeństwu ludzi (jedna osoba poniosła śmierć), flory i fauny. Radni zapoznali się z informacjami na ten temat, przygotowanymi przez Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku oraz Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku.
Policja w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 30 marca 2022 r. prowadziła czynności służbowe w 25 przypadkach ściśle związanych z wypalaniem traw. Funkcjonariusze przypominają: zgodnie z przepisami „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów", a „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny". W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, obowiązuje zakaz ,,działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego; korzystania z otwartego płomienia; wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Przedstawicielka Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informowała zaś, że wypalanie traw jest praktyką nieprawidłową w kontekście konieczności utrzymywania w dobrej kulturze rolnej tych gruntów, które użytkownik zgłasza we wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich. ARiMR ma prawo do nakładania kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymywane płatności od 1 proc. wzwyż - w zależności od stopnia winy rolnika. Wyższe kary przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne.
Radni zapoznali się z informacją na temat akcji ,,bezpieczny dojazd na zimowiska dzieci i młodzieży", prowadzonej prze policję podczas ostatnich ferii zimowych. W okresie ferii na terenie całego powiatu doszło jedynie do trzech wypadków drogowych oraz do 67 kolizji (w ub. roku - 108).
Analizowano raporty dotyczące bieżącego utrzymania dróg powiatowych, m.in. remontów cząstkowych dróg, które w tym roku prowadzone są od początku marca(w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Trwają też prace mające na celu uzupełnianie oznakowania pionowego. Przedmiotem obrad była także informacja Wydziału Zarządzania Drogami o obecnej ocenie stanu technicznego dróg powiatowych, sporządzona po lustracji dróg przeprowadzonej wraz przedstawicielem Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Radomsku, a także informacja Zarządu Powiatu na temat planów i działań związanych z pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych na modernizację powiatowych dróg.