Radomszczańscy strażacy podsumowali swoje działania w minionym, 2020 roku. Raport będzie analizowany podczas najbliższej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Powiatu Radomszczańskiego (15 lutego).
Oczywiście statystyka to tylko liczby, ale ich wielkość dobitnie pokazuje, jak duży jest zakres działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.
W 2020 roku na terenie powiatu radomszczańskiego odnotowano 2095 zdarzeń, wymagających interwencji, 430 z nich stanowiły pożary (20,5%), 1541 - miejscowe zagrożenia (73.5 %), 124 - alarmy fałszywe (6 %). Podczas pożarów 13 osób zostało rannych, była też 1 ofiara śmiertelna.
Do jednego z największych pożarów w 2020 roku doszło 7 grudnia na terenie złomowiska w Stobiecku Szlacheckim, gm. Ładzice. Ogień objął część hałdy karoserii aut osobowych oraz ich elementów (w tym: tapicerka i plastikowe części nadwozi). Z uwagi na ukształtowanie hałdy oraz konieczność przerzucenia dużej warstwy odpadów, ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru możliwe było po ponad 2,5 godzinach, a cała akcja gaśnicza trwała niemal 4,5 godziny. W działania zaangażowane były jednostki straży z powiatu radomszczańskiego, piotrkowskiego oraz z Łodzi. Łącznie w akcji uczestniczyło 21 strażaków PSP oraz 37 strażaków z OSP.
Oprócz przygotowania do prowadzenia działań ratowniczych, radomszczańska straż prowadzi też działania prewencyjne oraz szereg inicjatyw w ramach prewencji społecznej (m. in. kampanie społeczne takie jak ,,Kręci mnie bezpieczeństwo", ,,Czad i ogień - Obudź czujność", „Stop pożarom traw”). W warunkach pandemii strażacy mają na swym koncie także 525 działań związanych z zagrożeniem epidemiologicznym, m. in. informowanie ludności o zagrożeniu, dekontaminacja skażonych obiektów, dowożenie żywności do miejsc kwarantanny, maseczek, płynów dezynfekcyjnych, czy zabezpieczanie startu śmigłowca.
Miniony rok to kolejny sprawdzian dla służb ratowniczych, władz rządowych i samorządowych z przygotowania do zarządzania w stanach kryzysu oraz utrzymania odpowiedniego stanu bezpieczeństwa. Rzeczywiste zdarzenia to najlepsza weryfikacja stanu przygotowania, lecz niestety najbardziej kosztowna, bo przynosząca straty materialne, w których niestety giną też ludzie. Dlatego ćwiczenia to nieodzowny element oceny przygotowania do sytuacji kryzysowych – podkreśla w przygotowanym raporcie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.