Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o. o. zaprasza na badania przesiewowe w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego. Badanie jest bezpłatne (również znieczulenie), a dodatkowo placówka zwraca koszt dojazdu.
Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o. o. realizuje projekt współfinansowany ze środków UE pn „Bezpłatna kolonoskopia w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o. o.” W ramach projektu placówka realizuje bezpłatne badania dla osób, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat (poza pacjentami z HNPCC), u których nie występują objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego i które są w wieku:
- 50 – 65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- 40 – 49 lat i mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- 25 – 49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC)
Kolonoskopia może uratować życie
W Polsce każdego roku diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na raka jelita, który jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn i drugim u kobiet. Nowotwór złośliwy rozwija się z łagodnych zmian w obrębie śluzówki jelita, tak zwanych polipów. Rozwój od polipa do raka trwa najczęściej od 7 do 12 lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy, można zapobiec jego rozwojowi. Wcześnie wykryty rak zazwyczaj jest wyleczalny.
Kolonoskopia nie jest badaniem przyjemnym, a na dodatek bardzo intymnym. Pozwala jednak na wykrycie, a często także od razu usunięcie zmian, o których nie wiemy, bo na tym etapie nie dają w ogóle o sobie znać, a które za jakiś czas mogą się stać groźne. Nie czas na wstyd, gdy liczy się czas - zwłaszcza jeśli zrozumie się, ile lęku i bólu można uniknąć dzięki temu badaniu – zachęca Fabian Zagórowicz, Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego.
Polipy oraz rak we wczesnym stadium zwykle nie powodują żadnych objawów. Dlatego warto wykonywać badanie profilaktyczne, które ma na celu wykrycie bezobjawowych zmian i ich usunięcie. Badania profilaktyczne pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.
Realizacja projektu – tu umówisz się i wykonasz badanie:
Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o., ul. Jana Pawła II 68; Pabianickie Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej; budynek 1A II piętro skrzydło zachodnie, Pracownia Endoskopii - tel. 42 22 53 838; 42 22 53 837
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 - 2020.