,,Wyrażamy głęboki niepokój i stanowczą dezaprobatę przeciwko działaniom mogącym zakłócić zasady współdziałania lub utrudnić należyte wykonanie kontraktu na realizację świadczeń z zakresu Ratownictwa Medycznego zawartego z Wojewodą Łódzkim” – stwierdziła Rada Powiatu Radomszczańskiego, która obradowała zdalnie 24 lutego. Tylko jeden radny wstrzymał się od głosu, pozostali głosowali ,,za”.
Obawy przed utratą przez szpital świadczenia usług w zakresie ratownictwa medycznego były jednym z najważniejszych tematów podczas obrad XXVIII sesji Rady Powiatu Radomszczańskiego. O zagrożeniu utraty tych świadczeń zaalarmował dyrektor placówki Piotr Kagankiewicz. Sprawa zawiązana jest ze stanowiskiem dyrekcji Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, które zapowiedziało, że po zakończeniu obecnie obowiązującej umowy, nie zamierza już kontynuować współpracy z powiatowymi jednostkami.
Sprawa jest bulwersująca, bo radomszczański szpital został dobrze przygotowany do świadczenia usług w zakresie ratownictwa medycznego (na terenie dwóch powiatów: radomszczańskiego i pajęczańskiego) i dobrze wywiązuje się z nałożonych zadań, a mieszkańcy objęci są sprawną i fachową opieką medyczną. Co ważne, także Narodowy Fundusz Zdrowia, jak zapewnia dyrektor Kagankiewicz, wysoko ocenia pracę naszego pogotowia.
Kolejnym ważnym aspektem sprawy jest fakt, że usługi z zakresu ratownictwa medycznego przynoszą powiatowej jednostce duży zysk. Utrata ,,pogotowia” musi więc przełożyć się dla szpitala również na konkretną, wymierną stratę finansową - utratę przychodów z tytułu realizacji tych usług.
Jak podkreślało wielu radnych, którzy zabierali głos podczas sesji, nie sprawy finansowe są jednak najważniejsze - zmiana może być jest niekorzystna dla mieszkańców naszego powiatu, wiąże się z znacznym ograniczeniem kompleksowości udzielanych świadczeń zdrowotnych z zakresu ratownictwa medycznego. Obecnie usługi ratownictwa medycznego pełnione są na wysokim poziome, a każde zmiany w systemie, zwłaszcza w okresie pandemii, mogą godzić w bezpieczeństwo mieszkańców dwóch powiatów.
Gdyby ziściły się plany WSRM, usługi pogotowia świadczył będzie inny, zewnętrzny podmiot (tak było, gdy usługi świadczyła firma Falck), natomiast Szpitalny Oddział Ratunkowy, będący częścią ratownictwa medycznego, pozostanie w strukturze Szpitala Powiatowego w Radomsku. Jakie będą losy zakupionych przez szpital nowoczesnych karetek i 90 ratowników medycznych – nie wiadomo.
Problem nie dotyczy tylko naszego powiatu. Podobne uchwały podjęło także kilka innych Rad Powiatów z terenu naszego województwa. Przeciw próbie zrujnowania obowiązujących rozwiązań w zakresie zadań ratownictwa medycznego opowiedzieli się wszyscy dyrektorzy i prezesi szpitali powiatowych będący członkami Konsorcjum działającego na rzecz funkcjonowania Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie łódzkim: w Opocznie, Poddębicach, Radomsku, Wieluniu, Wieruszowie, Tomaszowie, Zduńskiej Woli.