Coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że odpady nie muszą być traktowane jak bezużyteczne śmieci. W postrzeganiu odpadów jako surowca, który może być powtórnie wykorzystany z korzyścią dla środowiska, a także z zyskiem ekonomicznym, pomóc mogą takie inicjatywy jak Światowy Dzień Recyklingu, obchodzony 18 marca. W tym dniu Starostwo Powiatowe w Radomsku, wspólnie z Fundacją na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego przygotowało specjalną akcję edukacyjno-promocyjną „Zbieramy, nie wyrzucamy”.
Aluminium jest materiałem permanentnym. Oznacza to, że może być odzyskiwane w procesie recyklingu bez ograniczeń, praktycznie w nieskończoność. Skład chemiczny i właściwości metalu produkowanego w ten sposób są identyczne jak w przypadku pierwotnego wytwarzania z boksytu. Dużo niższe są natomiast koszty i uciążliwość dla środowiska. Uzyskanie aluminium z recyklingu jest o ok. 60% tańsze niż uzyskanie aluminium pierwotnego. Co ważne, pochłania 95% mniej energii niż produkcja tej samej ilości metalu z boksytu. Wytworzenie 1 tony metalu ze złomu puszkowego pozwala zaoszczędzić energię, jaka w typowym gospodarstwie domowym wystarczyłaby na 10 lat! Recykling radykalnie ogranicza też emisję szkodliwych gazów, zużycie wody oraz stosowanie niebezpiecznych związków chemicznych – wyjaśnia Artur Łobocki, Członek Zarządu Fundacji na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL.
Według danych prezentowanych przez Fundację RECAL poziom recyklingu puszek napojowych w Polsce wyniósł 80,5% (dane z roku 2018), po raz kolejny przekraczając średnią europejską wartość tego wskaźnika wynoszącą obecnie 76,1%. Polski wynik jest jednym z najlepszych w Unii Europejskiej.
Patrząc na dane jesteśmy krajem, który znakomicie radzi sobie z odzyskiem puszek po napojach – ale zawsze można zrobić jeszcze więcej. Chcemy przekonująco pokazać mieszkańcom powiatu, że każda puszka jest cenna, stąd pomysł, by selektywną zbiórkę odpadów aluminiowych wesprzeć dodatkowymi prezentami. Recykling puszek zmniejsza emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych oraz zużycie energii i paliwa w czasie produkcji aluminium – w ten sposób chronimy nasze środowisko. Dlatego upominki, które otrzymają osoby, które włączą się w naszą akcję, również związane są z ekologią – zachęca do udziału w akcji Jakub Jędrzejczak, Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego.
Każdy, kto 18 marca w godzinach 12.00 – 18.00 przyniesie do Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku puszki aluminiowe, będzie mógł je wymienić na:
- próbki nasion łąki kwietnej (za 3 puszki),
- sadzonki drzew (za 5 puszek),
- budki lęgowe dla ptaków (za 10 puszek)
oraz otrzyma upominek od Fundacji RECAL.
Chcemy, by jak najwięcej osób skorzystało z możliwości wymiany, wprowadzamy więc limit - i dziękujemy za zrozumienie - 1 osoba może otrzymać maksymalnie 10 sadzonek lub 10 próbek nasion łąki kwietnej lub 5 budek lęgowych.
I jeszcze prośba do osób, które chciałyby wymienić w czasie akcji puszki w „hurtowych" ilościach - oczywiście z zachowaniem powyższych limitów - napiszcie do nas mail z taką informacją: promocja@radomszczanski.pl
Proces recyklingu aluminium można powtarzać praktycznie w nieskończoność. Właściwości mechaniczne aluminium odzyskanego w procesie recyklingu są takie same, jak aluminium otrzymanego z boksytu. W równym stopniu nadaje się ono do użytku w przemyśle spożywczym, nie zagrażając zdrowiu człowieka. Dlatego od dziś nie wyrzucamy – tylko zbieramy i przetwarzamy ponownie aluminiowe opakowania po napojach.