Rokrocznie przełom zimy i wiosny to czas, w którym wiele osób wypala trawy na łąkach i nieużytkach rolnych. Panuje bowiem błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, co przełoży się na korzyści ekonomiczne. Ale to mit.
W rzeczywistości pożary traw powodują ogromne straty ekologiczne. I nie tylko. Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych.
Według danych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku tylko jednego dnia, 23 marca 2023 r., odnotowano 5 pożarów. A każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków mogą być w tym samym czasie potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez ludzką lekkomyślność nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.
Należy pamiętać, iż wypalanie traw jest zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną. Działania polegające na wypalaniu traw przez rolników mogą stać się również powodem cofnięcia dotacji przyznanej im z funduszy Unii Europejskiej.
Zakaz wypalania traw zawarto w następujących aktach prawnych:
Ustawa z 16. 04. 2004 roku o ochronie przyrody:
• art. 124: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
• art. 131: „Kto: wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.
Ustawa z 28. 09. 1991 roku o lasach:
• art. 30 ust. 3 pkt 3: „W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości
do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi
do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:
• art. 82 § 1 ustawy z 20. 05. 1971 r. Kodeksu wykroczeń „Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na: niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych”,
– w myśl art. 24 § 1, Kodeksu wykroczeń podlega karze grzywny, która może wynosić od 20 do 5000 złotych.
• art. 163 § 1 ust. z 6. 06. 1997 r. Kodeksu karnego: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku w tym roku ponawiają apel o rozwagę.