W poniedziałek, 22 maja w Starostwie Powiatowym w Radomsku odbyła się konferencja prasowa, zwołana w związku z koniecznością wyjaśnienia i sprostowania wielu niekorzystnych, a w większości nieprawdziwych informacji przekazywanych do mediów na temat działalności Szpitala Powiatowego w Radomsku oraz stanu finansów powiatu. Chodzi o sformułowania, które m. in. padały w miniony piątek na konferencji zwołanej przez członków Koalicji Obywatelskiej.
W konferencji uczestniczyli: Starosta Beata Pokora, Wicestarosta Małgorzata Lewandowska, Członków Zarządu Powiatu: Ewa Gajzler, Fabian Zagórowicz, Michał Koski, Skarbnik Powiatu Magdalena Jędrzejczyk oraz Dyr. Szpitala Powiatowego Piotra Kagankiewicza oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
- W sytuacji, gdy większość szpitali w Polsce przeżywa zapaść finansową, trudno nie dostrzec działań dyrekcji i załogi placówki, które przyczyniły się do tego, że nasz szpital na przestrzeni ostatnich lat nie tylko zwiększył zakres swoich świadczeń, ale także znacząco poprawił swą sytuację finansową. Wiadomo, że – tak, jak w każdym zakładzie pracy, czy instytucji - nie jest idealnie. Wiele jeszcze jest do zrobienia. Borykamy się z problemem braku kadry medycznej. Personel jest przepracowany… Ale proszę wziąć pod uwagę niezaprzeczalny fakt: sytuacja w naszym szpitalu jest o wiele lepsza niż w większości szpitali w Polsce – podkreśla Starosta Beata Pokora.
Podczas konferencji przekazane zostały m, in. dane dotyczące sukcesywnie rosnących kontraktów na działalność szpitala, spłaty zobowiązań szpitala, zwiększania zakresu usług medycznych, unowocześniania bazy medycznej, aktywnego pozyskiwania funduszy zewnętrznych (kwota wydana za zakup nowego sprzętu przekracza 20 mln złotych), współpracy władz powiatu z dyrekcją szpitala, wsparcia finansowego udzielanego szpitalowi przez powiat.
Rozwój Szpitala Powiatowego na przestrzeni kilku ostatnich lat:
- uruchomiono nowe usługi medyczne w zakresie pododdziału urologii oraz kardiologii, utworzono Pracownię Elektrofizjologii (wszczepianie rozruszników, zabiegi ablacji serca),
- zyskano II stopień referencyjności d- utworzono dodatkowe 2 stanowiska intensywnej terapii w ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii,
la Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Neonatologicznego- pozyskano kontrakt na realizację usług medycznych z zakresu ratownictwa medycznego,
- uruchomiono szereg nowych poradni, w tym: poradnię alergologiczną dla dzieci, poradnię domowego leczenia tlenem, poradnię kardioonkologiczną, Poradnię Leczenia Bólu- rozszerzono działalność Oddziału Otolaryngologicznego (m. in. FESS, operacje uszu)
- utworzono 5 stanowisk Rehabilitacji Pocovidowej w ramach Oddziału Reh. Neurologicznej
- utworzono drugą pracownię Tomografii Komputerowej
- rozbudowano instalację tlenową (w zw. z COVID-19).
- uruchomiono oddział onkologiczny, realizujący programy lekowe
- włączono szpital do Krajowej Sieci Kardiologicznej na terenie województwa łódzkiego.
Od 2017 roku aktywnie pozyskiwane są fundusze zewnętrzne na nowy sprzęt medyczny i rozwój usług. Kwota wydana za zakup nowego sprzętu przekracza 19 mln złotych.