We wtorek 23 maja zebrała się Komisja Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Powiatu Radomszczańskiego.
Radni zapoznali się z przygotowaną przez Zarządu Powiatu informację o wykonaniu budżetu za 2022 r. w działach: turystyka, oświata i wychowanie, edukacyjna opieka wychowawcza, kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, kultura fizyczna oraz o wykonaniu budżetu powiatu za I kwartał 2023 r. w szkołach i placówkach oświatowych.
Pozytywnie zaopiniowano projekt uchwały w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej, pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz realizację innych zadań statutowych szkoły lub placówki (wypłacanych ze specjalnego funduszu nagród wyodrębnionego w budżecie powiatu). Zmiany mają na celu dostosowanie kryteriów do aktualnych tendencji wynikających z ewaluacji prawa oświatowego (od wejścia w życie poprzedniej uchwały minęło już 13 lat), usprawnienie i uszczegółowienie trybu przyznawania nagród. Fundusz nagród stanowić ma 1 proc. rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe (70 proc. na nagrody dyrektora szkoły lub placówki, 30 proc. na nagrody organu prowadzącego, tzw. Nagroda Starosty). Nagrody te przyznawane są z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Tematem obrad było także roczne sprawozdanie finansowe i rzeczowe sporządzone przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku, która na mocy porozumienia realizowała w 2022 r. zadania powiatowej biblioteki publicznej. W roku ubiegłym powiat przekazał na ten cel kwotę 65.000 zł.
Przyjęto też plan pracy komisji na II półrocze 2023 r. Pozytywnie zaopiniowano projekt uchwały w sprawie tekstu jednolitego regulaminu wynagradzania
nauczycieli zatrudnionych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat.