W poniedziałek, 18 września odbyło się posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Radomszczańskiego.
Tematem obrad było m. in. wypracowanie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji Radomszczańskiego Alarmu Smogowego w sprawie usunięcia nielegalnych wysypisk śmieci i oraz podjęcia działań naprawczych zapobiegających zaśmiecaniu powiatu. Petycję uznano za bezzasadną, m. in. dlatego, że wiele z „dzikich wysypisk śmieci" zlokalizowanych jest na działkach prywatnych, na terenach należących do lasów państwowych, czy w pasach dróg innych kategorii niż powiatowe, nie jest też możliwe objęcie pełnym monitoringiem wizyjnym ponad 420 km powiatowych dróg. Powiat w ramach posiadanych środków prowadzi zadania edukacyjne oraz informacyjne na temat gospodarowania odpadami. Planowana jest kampania informacyjna mająca na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców w tym zakresie. Co rok prowadzona jest akcja „Sprzątanie Świata" oraz konkursy mające na celu poszerzenie wiedzy ekologicznej wśród uczniów szkół z terenu powiatu.
Po rozpatrzeniu wniosku w sprawie remontu drogi powiatowej odcinka ul. Kieleckiej w Przedborzu (do rozwidlenia z drogą nr 112459E) radni uznali zasadność wniosku popartego podpisami ponad 60 mieszkańców. Podkreślono fakt, iż władze powiatu nie pozostają bierne i dostrzegają konieczność przeprowadzenia remontu tego odcinka drogi, w sierpniu złożony został wniosek do Programu Polski Ład o dofinansowanie wykonania prac na części odcinka tej drogi. Mimo uznania zasadności wniosku, jeśli chodzi o stan nawierzchni drogi, biorąc pod uwagę stan finansów budżetu powiatu oraz czynione starania w celu pozyskania środków zewnętrznych na remont drogi, uznano, że wniosek nie może być pozytywnie rozpatrzony.
Radni przegłosowali także projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej zablokowania uruchomienia zakładu górniczego wydobycia wapieni jurajskich ze złoża Granice w gminie Masłowice. Po analizie sprawy uznano, że Rada Powiatu nie organem właściwym do rozpatrywania tej petycji. Petycja ma zostać przekazana Wójtowi Gminy Masłowice. W części dotyczącej konieczności podjęcia współpracy z różnymi organami, a także jednostkami samorządowymi i rządowymi w celu niedopuszczenia do uruchomienia zakładu górniczego wydobycia wapieni, w świetle obowiązujących przepisów, petycję uznano za bezzasadną.