Posiedzenie Komisji Rozwoju Powiatu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Radomszczańskiego odbyło się 23 października w Starostwie Powiatowym w Radomsku.
Radni zapoznali się informacją o pracach nad ,,Strategią Rozwoju Powiatu Radomszczańskiego do roku 2030”. Projekt dokumentu został poddany konsultacjom społecznym (wyniki tych konsultacji opublikowane zostały m. in. w BIP oraz na stronie internetowej powiatu), a także przesłany do Łódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi celem uzgodnienia stopnia szczegółowości prognozy oddziaływania na środowisko do projektu Strategii.
Kolejnym etapem prac nad Strategią będzie wykonanie prognozy oddziaływania na środowisko oraz ponowne poddanie zaopiniowaniu projektu Strategii (wraz z prognozą) przez Łódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych.
Radni analizowali też sprawozdanie na temat działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Radomsku. Jak wynika ze statystyk w 2023 r. na terenie powiatu zarejestrowano: 9343 sztuki bydła, 51108 - świń, 1891 - owiec, 202 – kozy, - 1020 koni, 19 hodowli drobiu. W 2023 r. w biurze powiatowym ARiMR z Radomsku, w ewidencji producentów zarejestrowanych zostało 537 nowych producentów rolnych. Na terenie powiatu działa 90 kół gospodyń wiejskich zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich (w 2023 r. - 9 nowych kół). Z pomocy finansowej skorzystało 87 kół, łączna wypłacona kwota pomocy to. 756 tys. zł.
Biuro w Radomsku obsługuje też m. in. tzw. programy premiowe „Restrukturyzacja małych gospodarstw" oraz „Premia dla młodego rolnika". Obecnie trwają nabory wniosków o dopłaty do tzw. „niezapłaconej kukurydzy" oraz wniosków o dopłaty do powierzchni sadów objętych klęskami (przymrozkami, gradobiciem, na rozwój małych gospodarstw i na premie dla młodych rolników, tzw. wsadowe naliczanie przez centralę ARiMR zaliczek do dopłat bezpośrednich.
Tematem obrad była również przygotowana przez Wydział Zarządzania Drogami informacja na temat wyników pracy w zakresie remontów i napraw dróg, chodników i poboczy oraz inwestycji na drogach powiatowych w 2023 roku.
Na bieżąco prowadzone są: remonty i naprawy, mające na celu wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń dla uczestników ruchu kołowego i pieszego. Koszt tych robót (stan na 10. 10. 2023 r.) wynosił ponad 1 mln zł. Ponadto kontynuowane są remonty dróg powiatowych polegające na wykonaniu nowych nakładek bitumicznych, remonty chodników, remonty i naprawa poboczy (m.in. w IV kwartale planowane jest utwardzenie poboczy przy DP nr 3509E na odcinku Cadów – Brzezinki praz uzupełnienie tłuczniowych poboczy wzdłuż DP nr 3925E odc. Bugaj - Gosławice).