Turystyka rowerowa w Polsce stała się bardzo popularną formą spędzania czasu wolnego. Dzisiaj wybór roweru jako środka komunikacji, jest wyrazem troski o środowisko naturalne, a także własne zdrowie i racjonalny wypoczynek.
Władze gmin i powiatów coraz częściej zauważają pozytywne aspekty turystyki rowerowej, dzięki czemu powstają nowe drogi i szlaki rowerowe.
Organizatorem Konkursu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przy współudziale partnerów zainteresowanych rozwojem i wspieraniem turystyki rowerowej, w szczególności ministerstwa właściwego ds. turystyki.
Cele konkursu
- Konkurs ma na celu uhonorowanie gmin, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą infrastrukturę rowerową, inicjują lub wspierają organizowanie imprez rowerowych, wydają mapy i przewodniki rowerowe.
- Akcja promuje gminy, które dbają o bezpieczeństwo rowerzystów, wspierają akcję „Bądź bezpieczny na rowerze”, zachęcają do jazdy w kaskach i kamizelkach odblaskowych, a także do znakowania rowerów.
- Konkurs jest okazją do promocji gmin „przyjaznych rowerzystom”, ale również do dostrzeżenia zaangażowania władz gmin, lokalnych stowarzyszeń i aktywistów działających na rzecz rozwoju turystyki rowerowej w swoich okolicach.
Zasady postępowania konkursowego
- Konkurs przeprowadza się w następujących kategoriach gmin: do 10 000 mieszkańców, do 20 000 mieszkańców, do 40 000 mieszkańców, do 100 000 mieszkańców oraz powyżej 100 000 mieszkańców.
- Zgłoszenia gmin do Konkursu Gmina Przyjazna Rowerzystom dokonują turyści kolarze na podstawie karty zgłoszenia, która dostępna jest na stronie: www.pttk.pl oraz www.ktkol.pl. Wzór karty zgłoszenia stanowi załącznik do Regulaminu. Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać w formie elektronicznej na e-mail: poczta@narowerze.pttk.pl do 30 kwietnia.
- Do zgłoszonych gmin zostanie przesłany link do elektronicznego formularza, w którym należy podać: szczegółowy opis zrealizowanych inwestycji (m. in. długość dróg, ścieżek rowerowych i oznakowanych szlaków, ilość urządzeń, miejsc postojowych) w minionym roku kalendarzowym oraz adresy portali, wykaz zorganizowanych imprez (rajdy, zloty), informacje o innych działaniach, w tym o planowanych na przyszły rok, a także o długofalowym planie utrzymania i konserwacji istniejącej infrastruktury rowerowej. Zachęcamy do dołączenia materiałów takich jak mapy, plany, dokumentacja fotograficzna, kopie publikacji prasowych oraz wydawnictw związanych z turystyką rowerową w formie elektronicznej lub przesłania ich na adres Biura Zarządu Głównego PTTK.
Nagrody
- Laureaci Konkursu zostaną uhonorowani Certyfikatami „Gmina Przyjazna Rowerzystom”, oraz dyplomami za udział wręczanymi w trakcie Międzynarodowych Targów Rowerowych Bike-Expo w Kielcach lub w czasie innego wydarzenia związanego z turystyką rowerową.
- W ramach poszczególnych edycji Konkursu organizatorzy mogą przyznać nagrody dodatkowe.
- Gmina, która uzyskała trzykrotnie Certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom” może ubiegać się o nagrodę Grand Prix.
Serdecznie zachęcamy do zgłaszania gmin, które przyczyniają się do rozwoju turystyki rowerowej.