Od najbliższego poniedziałku, 19 kwietnia, w Bursie Szkolnej przy ul. Piastowskiej 21 w Radomsku rozpocznie pracę pilotażowy punkt szczepień powszechnych. To pierwsza taka placówka w całym Województwie Łódzkim, jedna z 16. w całej Polsce.
To duże wyróżnienie, ale również trudne przedsięwzięcie, którego nie udałoby się zorganizować w tak krótkim czasie bez zaangażowania pracowników Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ,,Pro Familia”, Szpitala Powiatowego w Radomsku, samorządu miasta i gminy Przedbórz, pracowników Starostwa Powiatowego w Radomsku oraz strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej – podkreśla Beata Pokora, Starosta Powiatu Radomszczańskiego.
Funkcjonowanie punktu wesprą swoim doświadczeniem żołnierze z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Otwarcie radomszczańskiego punktu szczepień powszechnych ogłosił Wicewojewoda Łódzki Krzysztof Ciecióra podczas konferencji prasowej zwołanej w piątek, 16 kwietnia, w świetlicy Bursy Szkolnej, gdzie już od najbliższego poniedziałku odbywać się mają szczepienia. W konferencji oprócz Wicewojewody Łódzkiego, uczestniczyli także: Starosta Powiatu Radomszczańskiego Beata Pokora, pełnomocnik Wojewody Łódzkiego ds. szczepień przeciw COVID-19 Jolanta Kowalik – Gęsiak, Członek Zarządu Powiatu Fabian Zagórowicz oraz Dyrektor SP ZOZ ,,Pro Familia” Jerzy Skwira.
To nie przypadek, że pierwszy taki punkt w naszym województwie powstaje w Radomsku. Udział Powiatu Radomszczańskiego w pilotażowym programie szczepień powszechnych to efekt dobrej współpracy samorządu powiatowego przez cały okres walki z pandemią COVID-19 – informował wicewojewoda Krzysztof Ciecióra.
W najbliższym czasie uruchomiony zostanie drugi w naszym powiecie punkt szczepień masowych, zorganizowany w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu (Rynek 15). Jak zapewniał wicewojewoda, w początkowej fazie w obu punktach będzie mogło być podawane 1000, a w późniejszym czasie – jeszcze więcej dawek szczepionki.
W obu punktach będą jednocześnie pracować – w cyklu dwuzmianowym - po trzy zespoły szczepiące (w sumie 12 zespołów), w skład których wchodzą pielęgniarki i lekarze.
Pomoc przy utrzymaniu porządku i reżimów sanitarnych oraz wsparcie przy kierowaniu ruchem osób przybyłych do szczepienia zadeklarowali druhowie z lokalnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.
Szczepienia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 20 (pierwsza zmiana w godz. 8-14. druga zmiana 14 – 20.). W przypadku większego zainteresowania ze strony mieszkańców możliwe będzie rozszerzenie działalności o sobotę i niedzielę.
Czujemy się wyróżnieni i wdzięczni za to, że to właśnie mieszkańcy naszego powiatu w pierwszej kolejności będą mogli z tego punktu korzystać. Przychylność władz Województwa Łódzkiego i przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia pozwoliła na to, aby pierwszy punkt w Województwie Łódzkim powstał właśnie w naszym powiecie. Za to składam serdeczne podziękowania – mówi Beata Pokora, Starosta Powiatu Radomszczańskiego.
Szczepienia będą odbywały się zgodnie z harmonogramem zgłoszeń dokonywanych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Aby można było je wykonać, najpierw należy zarejestrować się w systemie NFZ. Można to zrobić telefonicznie: poprzez całodobową i bezpłatną infolinię – 989, elektronicznie: poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie internetowej albo kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub swoją przychodnią.