Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Powiatu Radomszczańskiego obradowała zdalnie w czwartek, 22 kwietnia.
Radni zapoznali się sprawozdaniem dotyczącym akcji ,,bezpieczny dojazd na zimowiska dzieci i młodzieży w 2021 roku” przygotowanym przez Komendę Powiatową Policji w Radomsku. Mimo obostrzeń związanych z pandemią i zmniejszonym ruchem dzieci i młodzieży w okresie zwyczajowo przewidzianym na ferie zimowe. Policjanci monitorowali w tym czasie sytuację na drogach powiatu, zwiększono też liczbę patroli ruchu drogowego podczas „weekendów feryjnych". Funkcjonariusze m. in. dokonywali wzmożonych kontroli pojazdów przewożących dzieci i młodzież oraz zwracali uwagę na zachowania pieszych, w tym na przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, nagłe wtargnięcia na jezdnię (np. zza autobusu), chodzenie po niewłaściwej stronie drogi, nieużywanie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym. Przeprowadzono także m. in. pogadanki dla przedszkolaków i dzieci z klas l-III, ucząc bezpiecznego poruszania się po drogach.
Wysłuchano także raportu dotyczącego działań Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z KPP w Radomsku.
Z policyjnych statystyk wynika, że w 2020 r. funkcjonariusze KPP w Radomsku na terenie powiatu radomszczańskiego ujawnili 56 czynów karalnych (41 przestępstw oraz 15 wykroczeń) popełnionych przez 48 nieletnich sprawców (29 sprawców przestępstw oraz 19 sprawców wykroczeń). 104 nieletnich mieszkańców naszego powiatu zakwalifikowano jako zagrożonych demoralizacją, byli wśród nich m. in. nastolatkowie pod wpływem alkoholu (21), pod wpływem narkotyków (4), stwarzający zagrożenie w ruchu drogowym (9), uciekinierzy z placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów (22), przejawiający agresywne zachowania, sprawiający problemy wychowawcze (27).
W ramach zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich w minionym roku funkcjonariusze KPP w Radomsku odbyli 43 spotkania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą oraz 43 spotkania z ich opiekunami i pedagogami. W ich trakcie omawiane były przede wszystkim zagadnienia związane z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, przemocy psychicznej i fizycznej, cyberprzemocy, zachowań związanych z mową nienawiści oraz zagrożeń związanych z zażywaniem alkoholu i środków odurzających.
Przedmiotem zainteresowania radnych był też raport o stanie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. Podobnie jak w roku 2020, również w pierwszym kwartale 2021 r. większość działań podejmowanych przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Radomsku skierowanych było na walkę z epidemią COVID-19. Co charakterystyczne, w czasie pandemii zgłaszano znacznie mniej innych zakaźnych jednostek chorobowych.
Wśród zadań wykonywanych przez pracowników radomszczańskiego sanepidu było m. in.: przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych z osobami zakażonymi oraz osobami z bezpośredniego kontaktu z zakażonymi; rejestrowanie przypadków zakażenia SARS-COV-2 (zachorowania, hospitalizacje, ozdrowieńcy, zgony); nakładanie kwarantanny domowej lub obejmowanie nadzorem epidemiologicznym osób z bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, zarówno w otoczeniu domowym jak i w miejscu pracy/nauki; zlecanie badań w kierunku SARS-COV-2 w ogniskach zachorowań na COVID-19.