Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Radomszczańskiego obradowała w czwartek 21 marca.
Radni pozytywnie zaopiniowali sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku za rok 2023. Wśród zadań wykonywanych przez PCPR jest zapewnienie opieki i specjalistycznej pomocy dzieciom umieszczonym w pieczy zastępczej oraz zapewnienie profesjonalnego wsparcia rodzinom zastępczym w wypełnianiu ich funkcji opiekuńczo - wychowawczej.
Na terenie powiatu funkcjonuje 145 rodzin zastępczych, w których przebywało 240 dzieci (w tym: 93 rodziny zastępcze spokrewnione, 45 – rodzin zastępczych niezawodowych, 2 rodziny zastępcze niezawodowe o charakterze pogotowia rodzinnego, 5 rodzin zastępczych zawodowych 1 rodzina zastępcza zawodowa specjalistyczna oraz 1 rodzinny dom dziecka), a także dwie Placówki Opiekuńczo wychowawcze Kamil – w Strzałkowie i Kodrębie.
Przedmiotem obrad było także zaopiniowanie sprawozdania z realizacji w 2023 r. „Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Ofiar Przemocy Domowej w Powiecie Radomszczańskim” na lata 2022-2027.
Celem strategicznym tego programu jest ograniczenie zjawiska przemocy
domowej na terenie powiatu, zwiększenie dostępności i skuteczności profesjonalnej pomocy oraz ochrona ofiar przemocy domowej. Program jest realizowany we współpracy z lokalnymi samorządami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami zajmującymi się sprawami rodziny. W 2023 r. udokumentowano 281 przypadków przemocy domowej. W 242 przypadkach, osobami stosującymi przemoc byli mężczyźni, w 39 - kobiety. Wśród ofiar odnotowano: 237 kobiet, 38 mężczyzn i 127 dzieci.
Pozytywnie zaopiniowany został też projekt uchwały w sprawie określenia rodzajów zadań i podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w 2024 r. Zgodnie z algorytmem PFRON na zadnie te powiat przeznaczy 4 021 433 zł (na dofinansowanie kosztów działania warsztatów terapii zajęciowej - 1 347 840 zł, na realizację zadań bieżących z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej - 2 673 593 zł).