Niesamowita Maszyna Politechniki Białostockiej to konkurs, w którym głównymi nagrodami są indeksy na wybrane kierunki studiów I stopnia Politechniki Białostockiej oraz nagrody pieniężne. Finalistki pierwszej edycji – Magdalena Figura i Maria Czaban studiują wymarzone kierunki na Politechnice Białostockiej.
Ten konkurs okazał się dla nas dużą szansą na dostanie się na Politechnikę Białostocką – mówi Magdalena Figura.
Z Marią Czaban skonstruowała maszynę „Jeden słoń za daleko”.
Indeks zdobyty w konkursie Niesamowita Maszyna umożliwił mi dostanie się na kierunek konstrukcje budowlane na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej – mówi Magdalena Figura. – Ja wybrałam wymarzony Wydział Elektryczny na Politechnice Białostockiej – cieszy się Maria Czaban.
Zdolne konstruktorki swoje urządzenie zbudowały z wielu elementów znalezionych w domu, w garażu, w schowkach domowych.
Cała konstrukcja powstawała na bieżąco, inspirowałyśmy się wieloma filmami znalezionymi w Internecie i filmem opublikowanym przez Politechnikę Białostocką – zdradza Maria Czaban.
W konkursie wystartować mogą uczniowie szkół średnich z całej Polski. Aby wziąć udział należy stworzyć urządzenie, na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału.
Niesamowita Maszyna Politechniki Białostockiej to konkurs, który wyróżnia się tym, co może zaoferować laureatom – przekonuje dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Otrzymują oni indeks naszej uczelni oraz nagrody pieniężne. To szansa na lepszy start w przyszłość i możliwość rozwoju na naszej uczelni, która kształci znakomitych specjalistów.
Niesamowita Maszyna Politechniki Białostockiej 2021
Zwycięski zespół lub konstruktor otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych oraz indeks na studia na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką do wyboru na:
- Wydziale Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku),
- Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku,
- Wydziale Elektrycznym,
- Wydziale Mechanicznym,
- Wydziale Inżynierii Zarządzania.
Laureaci drugiego i trzeciego miejsca w konkursie „Niesamowita Maszyna” otrzymają odpowiednio 2 tys. i 1,5 tys. złotych.
Na nagrodę pieniężną może też liczyć szkoła, w której uczą się zwycięzcy konkursu (warunek: wszyscy członkowie zespołu są uczniami tej samej szkoły) oraz mentor zwycięskiej drużyny. To odpowiednio 1 tys. i 500 złotych.
Konstrukcje można budować w pojedynkę lub w zespole (maksymalnie 3-osobowym), zawsze pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie gotowej maszyny należy sfilmować i opublikować w serwisie YouTube (clip do 2 minut). W tytule filmu powinna znaleźć się nazwa konkursu, czyli „Niesamowita Maszyna” oraz zwrot identyfikujący projekt; w opisie – krótka charakterystyka reakcji łańcuchowej. Zebrane pod filmem polubienia są elementem oceny konkursowej. Termin nadsyłania zgłoszeń oraz publikacji filmów konkursowych minie 17 maja 2021 r.
Kolejne etapy konkursu „Niesamowita Maszyna”, harmonogram, regulamin oraz formularze zgłoszeń znajdują się na stronie konkursowej.
Najciekawsze „Niesamowite Maszyny” zmierzą się w czerwcu, w finale, który zostanie rozegrany na Politechnice Białostockiej (w zależności od sytuacji epidemicznej w wersji stacjonarnej lub online).
Ogólnopolski konkurs Politechniki Białostockiej Niesamowita Maszyna odbywa się pod patronatem Rektora Politechniki Białostockiej, Stowarzyszenia Mensa Polska, Geekstok.pl oraz Stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów.
Sponsor tegorocznej edycji: Fabryki Mebli Forte S.A.
Patronat medialny: Radio Akadera, TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Platon TV.