W tym tygodniu rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu 3 x Różewicz. W tym roku wydarzenie związane jest z ważną rocznicą – 100 – lecie urodzin Stanisława Różewicza.
Jak czytamy na stronie rozewiczfestiwal.pl: ,,Festiwal „3 x Różewicz” (od 2009 do 2021 r. Różewicz Open Festiwal) to jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów, a Radomsko jest miejscem szczególnym dla Braci Różewiczów. To tutaj spędzili dzieciństwo, młodość, tutaj chodzili do szkoły, tutaj zastała Ich wojna…
Stanisław Różewicz był najmłodszym z trzech utalentowanych braci. Urodził się 16 sierpnia 1924 roku w Radomsku. Ukończył Gimnazjum im. Feliksa Fabianiego. Od najmłodszych lat interesował sztuką, filmem. W tajniki świata kultury wprowadzał go szczególnie starszy brat – Janusz. (…). Maturę zdał w 1946 r. Wkrótce rozpoczął pracę jako asystent filmowy, następnie współreżyser i reżyser. Na dłużej związał się z Łodzią, gdzie wykładał w szkole filmowej. Był współzałożycielem i wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego „Tor”. Tworzył filmy fabularne, dokumentalne, sporadycznie spektakle teatralne. W 1999 r. reżyser nakręcił film dokumentalny „Kinema”, przedstawiając historię najstarszego kina w Radomsku, wplatając w tło dzieje miasta. To ważny dokument w historii Radomska. Pokazuje nie tylko jak wyglądało miasto w latach 90 -tych, ale również jest wyjątkowym świadectwem łączenia pokoleń. Stanisławowi Różewiczowi towarzyszą w filmie młodzi ludzie, radomszczanie. Zderzenie ich poglądów na kino z historią snutą przez samego reżysera tworzy wyjątkowy klimat (…)
Stanisław Różewicz to nie tylko jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych. To także scenarzysta (…). Najbardziej znane filmy Stanisława Różewicza to: „Wolne miasto”, „Miejsce na ziemi”, „Świadectwo urodzenia”, „Głos tamtego świata”, „Westerplatte”, „Samotność we dwoje”, „Drzwi w murze”, „Opadły liście z drzew”, „Anioł w szafie”, „Kobieta w Kapeluszu”, „Nocny gość”, „Nasz starszy brat”.
Stanisław Różewicz był laureat wielu nagród filmowych m.in. w 2001 roku Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” za osiągnięcia życia, w 2008 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Nagrodę Specjalną – „Platynowe Lwy”. O wielkim artyście nie zapominano w jego rodzinnym mieście. 22 maja 2009 r. Stanisławowi Różewiczowi nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomska. W październiku 2010 r. na dziedzińcu Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odsłonięto ponad dwumetrowe krzesło reżyserskie Stanisława Różewicza. (…)
Stanisław Różewicz zmarł 9 listopada 2008 r. w Warszawie. Jest pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Oto program festiwalu
09. 10. 2024 (środa):
godz. 10.00 – „Piekło i niebo” reż. Stanisław Różewicz - projekcja filmu oraz spotkanie z Pawłem Kaliszczakiem ph. "Stanisław Różewicz i jego kino autorskie. Reżyser osobny i niedoceniony"
godz. 19.00 - „Kto jest poetą?” widowisko słowno – muzyczne Tomasza Drozdka
10.10.2024 (czwartek):
godz.10.00 oraz 16.00 - "Różewicz i jego gliwickie lata" spotkanie z Krzysztofem Korwinem-Piotrowskim i prezentacja fragmentów filmu „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza”
godz. 17.30 - „5 x Kartoteka” – wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Mirosława Kercza,
godz. 18.00 - „Kartoteka” – słuchowisko Jakuba Cumana, spotkanie z reżyserem
11.10.2024 (piątek)
godz. 11.00 - "Na czworakach" – spektakl Rawickiego Teatru Komedii (Rawicki Dom Kultury)
12.10.2024 (sobota)
od godz. 15.00 - prezentacja etiud studentów drugiego roku Kierunku Reżyseria Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie
/na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny/
Wydarzenia towarzyszące
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku
10.10.2024 (czwartek):
godz. 15.00 – "Poeta emeritus mówi..." - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, działającego w Filii Nr 1 MBP w Radomsku
Miejski Dom Kultury w Radomsku
07.11.2024 (czwartek)
godz. 18.00 - podsumowanie XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza oraz spotkanie z laureatką Urszulą Morgą
godz. 19.00 - „Od nocy do nocy” - koncert Joanny Aleksandrowicz