2 195 845,36 zł – taka kwota trafi do radomszczańskiego Elektryka w ramach realizacji projektu pt. „Energia do transformacji – podnoszenie kompetencji zawodowych uczniów i uczennic Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku”. Zostanie przeznaczona na realizację staży, szkolenia uczniów, nauczycieli i modernizacje czterech pracowni przedmiotów zawodowych.
1 866 468,55 zł stanowią środki pozyskane z programu: Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, działanie: FELD.09.02 – Społeczeństwo w transformacji; pozostała część wartości projektu to wkład krajowy i własny. – Doskonale wiemy, że w obecnych czasach jeden zawód to zbyt mało. Obecnie rynek pracy jest dynamiczny jak nigdy dotąd i dlatego wychodzimy z dodatkową ofertą kształcenia skierowaną do naszych uczniów. Stawiamy na jakość, atrakcyjność i podnoszenie kompetencji zawodowych naszego absolwenta po to, by bez trudu odnalazł się na rynku pracy – podkreśla Adam Jałkiewicz, dyrektor ZSE-E.
Dlatego w projekcie docelowo 150 uczniów z klas II-IV technikum odbędzie branżowe szkolenia i kursy, 150 uczniów będzie realizować płatne staże zawodowe oraz 21 nauczycieli weźmie udział w różnych formach doskonalenia w zakresie prowadzenia dydaktyki w innowacyjny sposób z wykorzystaniem TIK i nowoczesnych technik, w tym wirtualnej rzeczywistości (VR) i AI. - Realizowany projekt zakłada nabycie przez uczestników kompetencji z kilku obszarów związanych z transformacją społeczeństwa – precyzuje Jarosław Majstrowicz, wicedyrektor ZSE-E, koordynator projektu. - Są to: doskonalenie kompetencji informatycznych, kompetencji związanych z zieloną gospodarką oraz z transformacją energetyczną. W pierwszym obszarze uczestnicy przejdą szkolenia tematyczne kończące się uzyskaniem umiejętności zgodnie ze Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji, Zielone kwalifikacje to warsztaty z udziałem lokalnych firm i przedsiębiorców, zwiększające świadomość konieczności i korzyści płynących z wprowadzenia zielonych praktyk w różnych sektorach gospodarki, a w szczególności chodzi tu o czyste technologie, gospodarkę niskoemisyjną, transformację cyfrową w danej branży. Transformacja energetyczna w projekcie to np. zajęcia z systemów fotowoltaicznych na Politechnice Częstochowskiej, co - w połączeniu ze stażami realizowanymi w firmach z tej branży - zwiększy świadomość korzystania ze źródeł czystej energii – tłumaczy.
Obecnie rekrutacja do projektu już się zakończyła. Zakwalifikowani uczniowie oczekują na przydział do grup kursowych. Każdy z nich otrzymał dostęp do dokumentacji stażowej i wytyczne do realizacji stażu uczniowskiego realizowanego w firmach zlokalizowanych na terenie województwa łódzkiego.
Dodatkowo w ZSE-E zostaną zmodernizowane 4 pracownie przedmiotowe i wyposażone w sprzęt niezbędny do realizacji podstawy programowej kształcenia zawodowego. Tuż przed świętami Mikołaj dostarczył do szkoły pierwszą część wyczekiwanych przez społeczność Elektryka prezentów, które zostaną rozpakowane po przerwie świątecznej i zainstalowane w pracowniach.
Opracowanie: Aneta Jędrzejczyk