Przygotowania do zagrożeń, które może przynieść ze sobą atak zimy to główny temat obrad Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Spotkanie odbyło się 30 grudnia w Starostwie Powiatowym w Radomsku.
W naradzie, której przewodniczył Starosta Radomszczański Łukasz Więcek uczestniczyli przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, inspekcji sanitarnej, policji, straży pożarnej, inspekcji weterynaryjnej, nadzoru budowlanego.
Przedmiotem obrad była m. in. analiza zagrożeń wynikających z niesprzyjających warunków atmosferycznych w okresie zimowym i działania profilaktyczne w zakresie ochrony ludności, a także możliwości udzielania pomocy i wsparcia osobom szczególnie narażonym na trudne warunki okresu zimowego. Omawiano zasady postępowania podczas negatywnych zjawisk pogodowych, niesprzyjających warunków zimowych oraz przygotowania do działań związanych z zimowymi warunkami atmosferycznymi i zagrożeniami pożarowymi ze strony tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Obecni wysłuchali raportu dot. nadzoru nad obiektami wielkopowierzchniowymi w sytuacji wystąpienia dużych opadów śniegu.
Mówiono także o zagrożeniach dla zdrowia związanych z pracami przy zabezpieczeniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest działaniach związanych oraz o przygotowaniu do zimowego utrzymania dróg powiatowych.
Przedstawiciel Powiatowego Lekarza Weterynarii poinformował o wystąpieniu ogniska ptasiej grypy w hodowli gęsi na terenie gminy Dąbrowa Zielona w powiecie częstochowskim. Najbardziej zagrożony teren występowania tej choroby zakaźnej jest na obszarze do trzech kilometrów od wykrytego ogniska (nie obejmuje obszaru naszego powiatu), jednak za obszar zagrożony uznaje się teren położony w promieniu do 10 km, czyli także część gminy Żytno i gminy Gidle. Zgodnie z wytycznymi na tym terenie drób powinien przebywać w obiektach zamkniętych.