Jak już informowaliśmy, w środę 22 stycznia ok. godz. 17 doszło do pożaru składowiska odpadów na terenie prywatnej firmy w Płoszowie (gm. Radomsko). Dzięki natychmiastowym i profesjonalnym działaniom straży pożarnej ogień udało się opanować, a następnie ugasić.
W akcji ratowniczej w kulminacyjnym momencie uczestniczyło 16 zastępów straży pożarnej (67 strażaków). W działaniach brali udział także pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, funkcjonariusze policji.
Akcją dowodził komendant KP PSP w Radomsku mł. bryg. Artur Bartosik.
Pożar objął ok. 200 m kw. składowiska, na tym terenie zgromadzone były odpady niebezpieczne w tzw. mauzerach (o poj. 1000 litrów).
Strażacy ze specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego na bieżąco dokonywali pomiarów stężeń w powietrzu tlenku węgla, dwutlenku węgla, metanu, ozonu, siarkowodoru, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, fosfiny, lotnych związków organicznych, związków aromatycznych oraz ibutylenu.
Nie stwierdzono przekroczeń stężeń tych zanieczyszczeń ponad normy, dlatego nie było potrzeby rozsyłania alertów RCB. O możliwym zagrożeniu informowaliśmy jednak mieszkańców powiatu poprzez komunikaty na facebooku i stronie internetowej powiatu.
Działania prowadzono do godz. 2.30 (23 stycznia). Obecnie trwa postępowanie w sprawie ustalenia przyczyn pożaru prowadzone przez prokuraturę i policję.
O składowisku odpadów niebezpiecznych w Płoszowie, gdzie wybuchł pożar, w październiku ubiegłego roku pisała Gazeta Radomszczańska w materiale „Bomba ekologiczna zwieziona pod Radomsko”. Z doniesień prasowych wynikało, że po likwidacji nielegalnego składowiska odpadów w Łaniętach w powiecie kutnowskim (ponad 643 tony pojemników z niebezpiecznymi odpadami), we wrześniu wszystkie odpady trafiły do Płoszowa.
W reakcji na doniesienia medialne Starosta Radomszczański Łukasz Więcek wystąpił do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o zbadanie zasadności zarzutów postawionych w prasie. O problemie zawiadomił także Komendanta Powiatowego PSP, prosząc o podjęcie wszelkich możliwych czynności leżących w gestii KPP PSP ,,celem wyjaśnienia zgodności operatu przeciwpożarowego ze znajdującymi się tam odpadami”.
Efektem działań było przeprowadzenie kontroli na składowisku w Płoszowie. Inspektorzy WIOŚ nie stwierdzili nieprawidłowości, podobnie jak kontrola przeprowadzona przez KP PSP.
Z uwagi na fakt, iż składowisko w Płoszowie działa w oparciu o pozwolenie zintegrowane udzielone na mocy decyzji Marszałka Województwa Łódzkiego, w dniu dzisiejszym Starosta Radomszczański przekazał do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi wszelkie zgromadzone informacje dotyczące pożaru.
W załączeniu publikujemy pisma do WIOŚ i KP PSP oraz odpowiedzi na te pisma.