14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Upamiętnia on datę przybycia pierwszego transportu więźniów politycznych w 1940 r. do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
W 81. rocznicę tego wydarzenia w imieniu władz Powiatu Radomszczańskiego, Wicestarosta Małgorzata Lewandowska uczciła pamięć ofiar nazistowskich obozów koncentracyjnych, składając kwiaty przed obeliskiem - Macewą przy ul. Joselewicza w Radomsku.
Przypomnijmy: w pierwszym okresie do Auschwitz trafiali głównie przedstawiciele polskiej elity: ludzie nauki, kultury, sztuki, politycy, duchowieństwo, lekarze i nauczyciele, prawnicy, inżynierowie i oficerowie, a także osoby schwytane podczas ulicznych łapanek. Począwszy od połowy 1942 r. ich liczba zrównała się z liczbą więźniów pochodzenia żydowskiego. W efekcie dużej liczby transportów kierowanych do Auschwitz z okupowanej Europy liczba Żydów sukcesywnie rosła (od 1943 r. stanowili oni już większość więźniów). Auschwitz wraz z Birkenau i siecią podobozów stał się największym niemieckim obozem. Trafiło do niego co najmniej 1,3 mln osób. Kompleks stał się symbolem zagłady Żydów. Śmierć poniosło w nim co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Ginęli tu także Romowie, jeńcy sowieccy i więźniowie innych narodowości.