Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Powiatu Radomszczańskiego obradowała we wtorek, 22 kwietnia.
Radni minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego Papieża Franciszka. Następnie wysłuchali raportu dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku na temat wykorzystania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (za 2024 rok). w 2024 r. W ramach podstawowego limitu środków PFRON wydano 239 592 zł. W minionym roku nastąpił wzrost zainteresowania osób niepełnosprawnych wsparciem ze środków PFRON. Zainteresowanie pracodawców tworzeniem stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych ze środków PFRON z roku na rok jest jednak coraz mniejsze.
Przedmiotem obrad była także informacja Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ,,Pro Familia” w Radomsku na temat sytuacji finansowej placówki, prowadzonych i planowanych inwestycji oraz programów profilaktycznych realizowanych w placówce. Wypracowany przez jednostkę zysk ma zostać przeznaczony na zakup sprzętu i wyposażenia do powstającej poradni rehabilitacyjnej. Za pozyskany przez ,,Pro Familę” z NFZ specjalny grant ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ok. 430 tys. złotych) zakupiony będzie nowoczesny sprzęt medyczny do diagnostyki chorych: m. in. wszechstronny aparat USG, holter ciśnieniowy i holter EKG.
Pozytywnie zaopiniowany został projekt uchwały ustalającej opłatę za świadczenie usług wsparcia krótkoterminowego za dzień pobytu całodobowego w Domu Pomocy Społecznej w Radomsku na 227 złotych za dzień pobytu oraz projekt uchwały wprowadzającej zmiany w Statucie Szpitala Powiatowego (powstaje Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej).
Radni zaopiniowali także projekt uchwały z poparciem projektu budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. ,,Budowa elektrowni jądrowej w Bełchatowie niewątpliwie stanowiłaby strategiczny krok w kierunku zapewnienia stabilności energetycznej całej Polski. Jednocześnie, ze względu na stopniowe wygaszenie Elektrowni Bełchatów, której działalność opiera się na wydobyciu węgła brunatnego, umożliwiłaby zrównoważoną transformację energetyczną regionu. Ponadto jej powstanie przyczyniłoby się również do ochrony istniejących miejsc pracy, jak i utworzenia nowych dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Tym samym region uniknąłby negatywnych skutków społecznych likwidacji istniejącej kopalni” – czytamy w projekcie uchwały, który 23 kwietnia trafi pod obrady Rady Powiatu.