Powiat Radomszczański pozyskał 770 tysięcy złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na dofinansowanie projektu „Szansa w rodzinie zastępczej III – umiejętności”, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku.
Celem projektu jest wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w powiecie radomszczańskim. Efektem ma być: poprawa sytuacji dzieci przebywających w pieczy zastępczej oraz wzrost jakości świadczonych usług dla dzieci i rodzin zastępczych.
- Projekt będzie realizowany przez dwa lata. Jestem przekonany, że te pieniądze zostaną bardzo dobrze wykorzystane – mówił podczas wizyty w Radomsku Artur Ostrowski, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
Wsparciem zostaną objęte:
a) dzieci i młodzież przebywająca w pieczy zastępczej, w tym w obu Placówkach Opiekuńczo – Wychowawczych ,,Kamil” 1 i 2,
b) rodziny zamieszkujące na terenie powiatu radomszczańskiego (rodziny zastępcze niezawodowe i spokrewnione; rodziny zawodowe; osoby prowadzące Rodzinny Dom Dziecka oraz rodziny biologiczne),
c) pracownicy PCPR (koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej; pracownicy socjalni, pedagog).
- Dofinansowanie udało się pozyskać dzięki dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, dzięki temu, że Urząd Marszałkowski wspiera samorządy. Korzystamy z tych środków, ile możemy – podkreśla Łukasz Więcek, Starosta Radomszczański.
- Władze województwa są bardzo przychylnie ustosunkowane do naszych przedsięwzięć, zarówno tych po linii Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, jak i stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych. Przyznane dofinansowanie jest potwierdzeniem tego, że dobre pomysły zgłaszane przez władze Powiatu Radomszczańskiego będą realizowane – dodaje Arkadiusz Ciach, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego.
W ramach projektu realizowane będą następujące działania:
- psychoterapia indywidualna dla dzieci/ młodzieży umieszczonej w pieczy zastępczej,
- terapia rodzinna dla dzieci/ młodzieży umieszczonej w pieczy zastępczej oraz rodziców biologicznych i zastępczych,
- terapia indywidualna usprawniająca pracę mózgu (biofeedback) dla dzieci/ młodzieży z trudnościami szkolnymi, w tym specyficznymi zaburzeniami w koncentracji uwagi, ADHD, FAS, zaburzeniami zachowania, stanami lękowymi,
- hipoterapia dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami emocjonalnymi, zespołem FAS, cechami autystycznymi, autyzmem,
- alpakoterapia dla dzieci/ młodzieży z zaburzeniami emocjonalnymi, zespołem FAS, cechami autystycznymi, autyzmem,
- mediacja dla rodzin zastępczych, biologicznych i dzieci przebywających w pieczy zastępczej,
- warsztat kompetencji rodzicielskich dla rodziców biologicznych,
- zajęcia aktywności rodzicielskiej dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej, rodziców biologicznych i zastępczych tj.: „Bawię się i podróżuję z mamą i tatą”, „Gotuję z mamą i tatą”, „Wolny czas z mamą i tatą”, „Edukacja z mamą i tatą”,
- jednodniowy wyjazd „Jesteśmy razem” dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej oraz rodziców biologicznych i zastępczych do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.
W ramach modułu „Akademia umiejętności” realizowane będą również poniższe warsztaty i treningi dla dzieci/ młodzieży przebywającej w pieczy zastępczej:
- „Jesteśmy” – dla dzieci w wieku 5-7 lat,
- „Pogotowie emocjonalne” - dla dzieci 8-12 lat,
- „Mam tę moc” - dla dzieci/ młodzieży w wieku ok. 12-15 lat,
Zorganizowany będzie 10-dniowy obóz profilaktyczno – terapeutyczny w formie wyjazdowej, na którym będzie realizowany „Trening Umiejętności Społecznych” dla dzieci w wieku ok. 16-17 lat.
Dzieci przebywające w pieczy zastępczej będą miały możliwość udziału w treningu indywidualnym oraz grupowym „Odkrywca umiejętności”.
W ramach „Akademii wspierającego rodzica” organizowane będzie poniższe wsparcie dla rodziców zastępczych oraz prowadzących Rodzinny Dom Dziecka:
- warsztat „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”,
- trening „Mój odkrywca”,
- warsztat „Wspieranie rozwoju dzieci z Aspergerem i spektrum autyzmu”,
- warsztat „Wspieranie rozwoju dzieci z płodowym zespołem alkoholowym i
spektrum FAS”,
- trening umiejętności społecznych I i II stopnia.
Rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące Rodzinny Dom Dziecka uczestniczyć będą też w grupach wsparcia „Problemy rozwojowe dzieci i młodzieży”.
Dla dzieci i młodzieży przebywającej w pieczy zastępczej, rodziców i pracowników PCPR pracujących bezpośrednio z uczestnikami projektu zorganizowane będzie spotkanie wigilijne oraz piknik rodzinny.
W ramach „Akademii wspierającego pracownika” realizowane będą warsztaty, treningi i szkolenia dla pracowników pracujących z dziećmi i rodziną:
- trening „Mój zdobywca”,
- warsztat „Wspieranie rozwoju dzieci z Aspergerem i spektrum autyzmu”,
- warsztat „Wspieranie rozwoju dzieci z płodowym zespołem alkoholowym i spektrum FAS”,
- trening umiejętności społecznych I i II,
- szkolenie kadry trenerów i organizatorów zastępczego środowiska rodzinnego.
Dofinansowanie dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie to nie jedyna dobra informacja, jaką podzielił się Członek Zarządu Województwa Łódzkiego – Artur Ostrowski.
Dotację otrzymało również działające w Radomsku Stowarzyszenie Hospicjum „Dar Serca”. Za kwotę 80 tys. złotych zostanie zrealizowany projekt „Szansa dla niepełnosprawnych”. Projekt skierowany jest do dorosłych osób dotkniętych niepełnosprawnością, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Dla uczestników zadania przewidziane są aktywności terapeutyczne i rehabilitacyjne:
- rehabilitacja ruchowa oraz psychologiczna indywidualna
- spotkania z dietetykiem klinicznym
- terapeutyczne wyjścia integracyjno-społeczne
- terapia zajęciowa
- terapia ruchowa grupowa
- terapia psychologiczna
Podczas wizyty w Radomsku, Artur Ostrowski wraz z Oskarem Kulińskim - Zastępcą Dyrektora Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi odwiedzili radomszczański szpital, gdzie zapoznali się z planami inwestycyjnymi placówki i realizowanymi pracami a także siedzibę Stowarzyszenia Hospicjum „Dar Serca” oraz Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą „Kamil” w Kodrębie.