Od 1 lipca 2021 Szpital Powiatowy w Radomsku rozszerza swoją działalność́ w zakresie urologii oraz poradni alergologicznej dla dzieci.
Radomszczanie będą̨ leczeni na nowo utworzonym pododdziale urologii, który zapewni kompleksową diagnostykę chorób układu moczowo – płciowego u mężczyzn i kobiet wraz z diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych układu moczowego.
Do 30 czerwca br. pacjenci urologiczni hospitalizowani i rozliczani byli w ramach istniejącego oddziału chirurgii ogólnej.
Dzięki staraniom dyrekcji szpitala i zrozumieniu ze strony NFZ zakontraktowane zostały świadczenia urologiczne. To ukoronowanie działań zmierzających do zapewnienia kompleksowej opieki medycznej dla mieszkańców naszego powiatu – mówi Fabian Zagórowicz, Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego.
Wydzielenie i utworzenie odrębnych pomieszczeń dedykowanych tzw. pacjentom urologicznym to szansa na zapewnienie kompleksowości usług i poprawy warunków leczenia.
Szpital własnymi siłami i środkami zmodernizował i zaadaptował istniejące pomieszczenia (w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się oddział dziecięcy z izbą przyjęć; odział dziecięcy zostanie umieszczony tam, gdzie wcześniej była laryngologia) na potrzeby dwóch oddziałów: Oddziału Laryngologicznego oraz Pododdziału Urologicznego. Przygotowano pomieszczenia zabiegowe, punkt pielęgniarski, łazienki i toalety dla pacjentów, pokoje lekarskie oraz pomieszczenia gospodarcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dwóch ważnych oddziałów.
Pododdziału Urologii tworzy wykwalifikowana kadra lekarzy i pielęgniarek, dysponująca nowoczesnym metodami diagnostycznymi, sprzętem i technikami operacyjnymi. Rutynowo wykonywane operacje laparoskopowe, endoskopowe oraz przy użyciu innych technik minimalnie inwazyjnych pozwalają diagnozować i bezpiecznie leczyć pacjentów z zaawansowanymi chorobami nowotworowymi, zgodnie z najwyższymi standardami światowymi, skracając do minimum czas pobytu w szpitalu.
Od 1 lipca rusza także nowa poradnia specjalistyczna – poradnia alergologiczna dla dzieci.
To część planu ukierunkowanego na rozwój usług przeznaczonych dla najmłodszych pacjentów. Pomimo pandemii, dzięki zaangażowaniu i determinacji dyrekcji placówki, zrealizowano wcześniej wyznaczone zadania, a dzięki przychylności NFZ doprowadzono do zakontraktowania i rozpoczęcia działania poradni. Będą w niej przyjmowani pacjenci do 18 roku życia z przewlekłymi i nawracającymi chorobami układu oddechowego oraz schorzeniami alergicznymi wymagający ich diagnostyki i leczenia – wyjaśnia Fabian Zagórowicz.
Wierzymy, że te zmiany spotkają się ze zrozumieniem i przychylnością pacjentów. Szpital pracuje nad tym, by w jego ofercie pojawiły się kolejne świadczenia medyczne. Być może niedługo będą w nim realizowane kolejne programy lekowe w zakresie leczenia onkologicznego.