Posiedzenie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Powiatu Radomszczańskiego odbyło się w poniedziałek, 22 czerwca w Starostwie Powiatowym w Radomsku.
Radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej PRO Familia w Radomsku za ubiegły rok.
- Zamknęliśmy 2025 rok z pozytywnym i zadawalającym wynikiem. Również sytuacja finansowa za pierwszy kwartał 2026 roku jest stabilna - oznajmił Jerzy Skwira, dyrektor PRO Familii. - Zysk z ubiegłego roku chcemy przeznaczyć na remont podjazdów i wejścia do przychodni. Jesteśmy już w trakcie procedury przetargowej - dodał.
Optymistycznie wygląda też sytuacja finansowa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Radomsku. Sprawozdanie za miniony rok i tegoroczny kwartał przedstawił radnym dyrektor szpitala Piotr Kagankiewicz.
- Zysk na poziomie 11 milionów złotych uważam za bardzo dobry wynik - powiedział dyrektor Kagankiewicz. - Mamy jeden z większych kontraktów z NFZ, patrząc na całe województwo łódzkie. Wyprzedziliśmy nawet bełchatowski szpital, a to pokazuje skalę rozwoju naszego szpitala - podkreślił.
Dyrektor zapewnił, że mimo nie zapłaconych jeszcze przez NFZ nadwykonań za 2025 rok i za pierwszy kwartał br., szpital ma nadal spore rezerwy finansowe. I to z pewnością dzięki nim do końca roku nie ucierpi jakość usług szpitala. Spokojni mogą być nie tylko pacjenci, ale też pracownicy placówki.
Radni pozytywnie zaopiniowali dwa projekt uchwał, pierwszy w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitala za 2025 r. i drugi w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala za rok obrotowy 2025.
Kolejnym tematem posiedzenia było zaopiniowanie sprawozdania za miniony rok z realizacji „Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w powiecie radomszczańskim na lata 2024 - 2029”.
- Niestety z roku na rok liczba przypadków przemocy domowej w naszym powiecie systematycznie rośnie - stwierdziła Ewa Zawadzka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku. – Realizujemy projekt dla sprawców przemocy, ale widzimy pewne luki prawne, które wymagają zmian. Na 16 osób skierowanych do programu, tylko 5 do niego mogło przystąpić, a ukończyły go 4 osoby. Dlaczego? Jednym z założeń jest chociażby to, że osoby te nie mogą być uzależnione do alkoholu – dodała.
Radni z komisji zdrowia sprawozdanie dyrektor PCPR przyjęli. Pozytywnie zaopiniowali też zasoby pomocy społecznej za 2025r.
Radni przychylili się również do prośby dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku odnośnie przesunięcia środków na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.
- Nabory chętnych zweryfikowały nasze pierwotne założenia. Założyliśmy, że na staże będziemy potrzebować 60 tysięcy złotych, tymczasem potrzebujemy 45 tysięcy złotych. Na doposażenie stanowisk pracy zarezerwowaliśmy 120 tysięcy złotych, ale nie mieliśmy w ogóle zainteresowania tą formą. Dlatego chcemy przesunąć te pieniądze na kolejną formę aktywizacji, jaką jest rozpoczęcie działalności gospodarczej – wyjaśniła Renata Koska, dyrektor radomszczańskiego pośredniaka.
Na rozpoczęcie działalności gospodarczej PUP proponuje przeznaczyć w sumie 255 tys. złotych. Radni z komisji zdrowia zagłosowali „za” przesunięciem pieniędzy.
![]()









