Projekt Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy w Powiecie Radomszczańskim na lata 2021 – 2023 to jeden z najważniejszych tematów obrad Komisji Rozwoju Powiatu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Radomszczańskiego, która zebrała się w poniedziałek, 23 sierpnia.
Program przygotowano pod kątem potrzeb: osób bezrobotnych, poszukujących pracy, chcących przekwalifikować się lub podnieść swoje kwalifikacje, osób dotychczas biernych zawodowo, pracodawców i przedsiębiorców, a także innych osób i instytucji zainteresowanych sytuacją na lokalnym rynku pracy.
Stopa bezrobocia w końcu grudnia 2020 r. w powiecie radomszczańskim wynosiła 5,6 proc. Na przestrzeni ostatnich lat ma ona tendencję spadkową (w grudniu 2016 – 9,2 proc.), niestety tendencja ta zachwiała się z końcem 2020 r. na skutek zmian w gospodarce wywołanych pandemią COVID-19. Wskaźnik bezrobocia pod koniec ubiegłego roku wzrósł o 0,3 pkt. procentowego. Liczba bezrobotnych wynosiła wówczas 2549 osób (w roku 2016 – 4074 os.).
Dokument, który trafi w najbliższy czwartek pod obrady Rady Powiatu określa cele i zadania w zakresie aktywizacji zawodowej i podtrzymywania zdolności do pracy bezrobotnych mieszkańców powiatu, realizowane w imieniu samorządu powiatowego przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku. Dokument przygotowano, korzystając z analiz bezrobocia rejestrowanego w powiecie oraz analizy danych statystycznych GUS, jest on zgodny z obowiązującymi dokumentami strategicznymi. Realizacja przewidzianych w programie działań zależeć będzie od dostępnych środków Funduszu Pracy, przydzielanych na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, jak również od środków pozyskanych przez PUP ze źródeł zewnętrznych, w tym środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Program ma charakter otwarty, co oznacza możliwość wprowadzania niezbędnych zmian w sposobie realizacji proponowanych zadań, jeśli wymagać tego będą okoliczności, np. w przypadku zamian przepisów. Zawarte w nim zostały cele służące promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej lokalnego rynku pracy, w tym takie cele szczegółowe:
- aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy (w tym osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy)
- dostosowanie kompetencji i kwalifikacji osób bezrobotnych i szukających pracy oraz pracowników do wymogów rynku pracy
- wspieranie pracodawców zatrudniających cudzoziemców oraz cudzoziemców podejmujących pracę w powiecie
- doskonalenie instytucjonalnej obsługi rynku pracy – poprawa efektywności działań oraz jakości usług świadczonych przez PUP
- złagodzenie negatywnych skutków epidemii COVID-19 dla rynku pracy.
Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy w Powiecie Radomszczańskim na lata 2021-2023 zyskał pozytywną opinię komisji.
Radni pozytywnie zaopiniowali także projekt uchwały w sprawie pozbawienia drogi nr 3919E Wielgomłyny – Rogi (odcinek o dł. 4,3 km) kategorii drogi powiatowej. Droga ta spełnia bowiem funkcje drogi gminnej o znaczeniu lokalnym.
Radni zapoznali się również ze sprawozdaniami z działań podejmowanych przez Nadzory Wodne z Radomska, Końskich, Bełchatowa, Częstochowy, Piotrkowa Tryb., Włoszczowy i Koniecpola, a także z danymi dotyczącymi obecnego stanu bezrobocia z podziałem na wszystkie gminy powiatu radomszczańskiego (plik z informacją w załączniku).