Bardzo cieszę się, że mogę być jedną z pierwszych osób, które obejrzą plon pracy artystów fotografików uczestniczących w Ogólnopolskim Plenerze Fotograficznym im. Stanisława Różewicza. Dzięki Waszej pracy i dzięki specyficznemu spoglądaniu na świat przez obiektyw aparatu, powstały nietuzinkowe obrazy naszego miasta i powiatu. Wyjątkowy charakter tym pracom nadaje fakt, że przedsięwzięciu patronował artysta i reżyser Stanisław Różewicz
– mówiła podczas otwarcia wystawy Małgorzata Lewandowska, Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego.
I rzeczywiście - nad niejednym radomszczańskim pejzażem uwiecznionym na prezentowanych na wystawie zdjęciach unosi się duch Braci Różewiczów. Powstały zdjęcia ukazujące wartości kulturowe i historyczne fotografowanych obiektów, piękno rodzimego krajobrazu i urokliwe scenki rodzajowe.
Prace prezentowane na wystawie to efekt trzydniowego pleneru, podczas którego 30-osobowa grupa artystów fotografików z całej Polski poszukiwała inspiracji i natchnienia podążając śladami Janusza, Stanisława i Tadeusza Różewiczów. Na ich artystycznej drodze znalazło się nie tylko Radomsko – rodzinne miasto słynnych braci – ale także zachwycające krajobrazy okolic Przedborza oraz doliny Warty i Pilicy.
W otwarciu wystawy Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego im. Stanisława Różewicza wzięli udział m.in.: Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego Małgorzata Lewandowska, Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc, Dyrektor Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku Małgorzata Borek, Prezes Fundacji foto POZYTYW Marcin Kwarta oraz Krzysztof Zygma Przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego i równocześnie Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku – „serca” Różewicz Open Festiwal. Gościem specjalnym była Julia Różewicz – wnuczka Tadeusza Różewicza.
Międzynarodowy plener był przedsięwzięciem wzbogacającym Różewicz Open Festiwal - znany i uznany festiwal promujący twórczość braci Różewiczów. W tym roku odbywa się on w szczególnym momencie - Tadeusz Różewicz, decyzją Sejmu RP, ogłoszony został jednym z patronów 2021 roku.
Podczas festiwalu w Radomsku obejrzeć będzie można sceniczne interpretacje znanych i mniej znanych tekstów Tadeusza Różewicza; nie zabraknie też poezji. Życie i twórczość Tadeusza Różewicza osadzona jest w szerokim kontekście, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu jaki na twórczość Różewicza mieli jego bracia. Ciekawi goście, ważne rozmowy i niebanalne spotkania - Różewicz Open Festiwal jest jedynym tak interdyscyplinarnym wydarzeniem poświęconym twórczości braci Różewiczów.