Jak prawidłowo samodzielnie wykonywać badanie piersi? Dlaczego warto to robić? Jakie są potencjalne objawy raka piersi? I dlaczego nie wolno zapominać o mammografii i USG piersi?
Tego i wielu innych ważnych informacji dowiadywały się mieszkanki powiatu radomszczańskiego, które wzięły udział w akcji profilaktycznej zorganizowanej w piątek 15 października w przychodni Profamilia przy ul. Armii Krajowej w Radomsku w ramach Powiatowego Dnia Walki z Rakiem Piersi.
W leczeniu nowotworów piersi niezwykle ważna jest profilaktyka. Wszyscy specjaliści podkreślają, że w wielu przypadkach możliwe jest skuteczne wyleczenie, jeśli pacjentka zgłosiła się do lekarza przy pierwszych niepokojących objawach. Dlatego tak ważne są regularne badania i samokontrola piersi
– podkreślała Starosta Beata Pokora, zapraszając mieszkanki naszego powiatu do udziału Powiatowym Dniu Walki z Rakiem Piersi.
Akcja, w którą włączyły się wolontariuszki z Radomszczańskiego Stowarzyszenia Amazonek oraz Fundacji OmeaLife nie przypadkiem zorganizowana została teraz, gdy trwa Różowy Październik - miesiąc świadomości raka piersi.
W ciągu roku w Polsce raka piersi diagnozuje się u około 19 000 kobiet. Codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o swojej chorobie. Jednak rak to nie wyrok – chorobę można pokonać, zwłaszcza jeśli wykryta zostanie odpowiednio wcześnie. Dlatego tak istotna jest znajomość potencjalnych objawów choroby, metod diagnostycznych oraz korzystanie z badań profilaktycznych.
Rak nie zna metryki! Czas działać i zatroszczyć się o siebie. Dlatego bardzo ważne jest, aby nauczyć się jak prawidłowo samodzielnie badać piersi i nie zapominać o wykonywaniu tych badań
– mówiła Wicestarosta Małgorzata Lewandowska podczas briefingu prasowego, który zainaugurował Powiatowy Dzień Walki z Rakiem Piersi.
Jako pierwsze kurs samobadania piersi przeszły dziennikarki z lokalnych gazet i portali internetowych. Wierzymy, że staną się dzięki temu ambasadorkami profilaktyki w walce z rakiem. Następnie punkt obsługiwany przez wolontariuszki odwiedziło wiele kobiet, które nie tylko uczyły się samobadania piersi, ale też uzyskały odpowiedzi na wiele pytań związanych z niepokojącymi oznakami takimi jak zmiany struktury gruczołu piersiowego, pogrubienie lub zmarszczenie skóry, asymetria piersi, ból, świąd, zmiana zabarwienia czy wyczuwalny guzek. Byli też odważni panowie, którzy zdawali sobie sprawę, że zdrowy damski biust to także ich sprawa.
Wszystkie uczestniczki otrzymały upominki ufundowane przez Powiat Radomszczański.