Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Radomszczańskiego obradowała 26 października 2021 roku.
Radni pozytywnie zaopiniowali raport monitoringowy z wdrażania w latach 2019-2020 Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Radomszczańskiego na lata 2016-2022. Raport przygotowany w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku przy merytorycznym wsparciu Ośrodka Kształcenia Służb Publicznych i Socjalnych - Centrum AV w Częstochowie zawiera oceny i analizy uzyskane z jednostek szczebla powiatowego, jak i ośrodków pomocy społecznej z gmin wchodzących w skład powiatu. Pozwala na ocenę skuteczności polityki społecznej prowadzonej w powiecie, wskazuje też działania, których realizację należałoby podjąć bądź zintensyfikować.
Na przykład w zakresie doskonalenia systemu opieki nad dzieckiem i rodziną należy podjąć działania w kierunku rozwoju sieci placówek wsparcia środowiskowego dla dzieci oraz tworzenia rodzinnych domów dziecka.
W odniesieniu do celu strategicznego polegającego na ograniczaniu zjawiska wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych i starszych - należy m. in. wspierać działania na rzecz tworzenia i utrzymania systemu pomocy środowiskowej, w tym działalności dziennych i całodobowych placówek świadczących usługi opiekuńcze dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Radni zapoznali się także z raportami dotyczącymi działalności placówek podległych powiatowi: Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „KAMIL” w Strzałkowe oraz Domów Pomocy Społecznej w Radomsku i Radziechowicach.
PO-W „Kamil” jest placówką typu socjalizacyjnego dla 14 wychowanków. Kadrę stanowi 7 wychowawców, psycholog i pracownik socjalny, którzy realizują pracę pedagogiczną z wychowankami oraz główny księgowy, pracownik administracyjno-kadrowy, konserwator i dyrektor. Głównymi zadaniami placówki jest przede wszystkim zapewnienie dziecku całodobowej opieki i wychowania oraz zaspokajanie jego niezbędnych potrzeb (w szczególności: emocjonalnych, rozwojowych, zdrowotnych), ale także m. in. umożliwianie kontaktu dziecka z rodzicami i innymi osobami bliskimi, podejmowanie działań w celu powrotu dziecka do rodziny, zapewnianie dostępu do kształcenia dostosowanego do jego wieku i możliwości rozwojowych.
Dom Pomocy Społecznej w Radziechowicach przeznaczony jest dla 136 przewlekle psychicznie chorych mężczyzn. Według stanu na 30.09.2021 r. przebywało tam 132 mieszkańców. Koszt utrzymania wynosi obecnie 4 218 zł. W placówce zatrudnionych jest 85 pracowników na podstawie umowy o pracę oraz dwie osoby na podstawie umowy zlecenia.
W Domu Pomocy Społecznej w Radomsku średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca obowiązujący w 2021 roku wynosi 3 900 zł (całodobowa opieka, pielęgnacja i wyżywienie, zaopatrzenie w lekarstwa i materiały opatrunkowe, usługi psychologiczne, duszpasterskie, terapeutyczne, pielęgniarskie socjalne, rehabilitacyjne, a także opieka lekarza POZ oraz organizacja wizyt wraz z transportem do lekarzy specjalistów). Pod koniec września przebywało tam 71, obecnie - 56 osób. Na rzecz mieszkańców pracę świadczy 38 pracowników w tym 24 osoby bezpośrednio zajmujące się podopiecznymi.
Z uwagi na sytuację epidemiczną DPS-y stosują się do wszelkich wprowadzonych aktów prawnych, rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego, Wojewody Łódzkiego oraz Zarządu Powiatu. W DPS Radziechowice nie odnotowano zachorowań na COVID- 19. W DPS Radomsko do masowych zakażeń doszło w styczniu i lutym, zachorowało 43 podopiecznych, 8 z nich zmarło.
Większość mieszkańców DPS zostało zaszczepionych przeciw Cowid-19. W październiku osoby spełniające kryteria otrzymują tzw. dawką przypominającą. Jak deklarują dyrekcje, oba Domy są przygotowane na czwartą falę pandemii. Posiadają środki ochrony indywidualnej, środki dezynfekujące, sprzęt i urządzenia niezbędne do walki z COVID-19.
W trakcie obrad komisji podejmowano także dyskusję na temat problemów związanych z ponownym otwarciem oddziału dziecięcego w Szpitalu Powiatowym w Radomsku oraz działań podejmowanych w celu obsadzenia stanowiska ordynatora lub kierownika tego oddziału.