Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o. o. realizuje projekt współfinansowany ze środków UE Bezpłatna kolonoskopia w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o. o.
Dzięki udziałowi w projekcie PCM oferuje możliwość bezpłatnego wykonania badań przesiewowych w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego dla osób, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat (poza pacjentami z HNPCC), u których nie występują objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego i które są w wieku:
- 50 – 65 lat (niezależnie od wywiadu rodzinnego),
- 40 – 49 lat, którzy mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- 25 – 49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC).
Telefony do Pracowni Endoskopii Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej: 42 22 53 838; 42 22 53 837
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 18 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.
Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.
Nie czas na wstyd - badaj się!